Przejdź do treści

Od czego zacząć aborcję?
zbiór praktycznych materiałów do przerywania swojej ciąży


W Polsce powszechnie przerywa się ciąże. Jednak informacji po polsku na temat aborcji jest niewiele, lub są nieprawdziwe. Wypełniamy tę lukę poprzez poniższą aborcyjną wikipedię.

Z naszą pomocą zapoznasz się nie tylko z obowiązującym stanem wiedzy medycznej, ale dowiesz się wszystkiego o tym jak Ty sama możesz bezpiecznie zakończyć niechcianą ciążę.

Na tej stronie znajdziesz podstawowe informacje o metodach aborcyjncyh i źródła do bardziej szczegółowych materiałów.

Najważniejsze informacje o aborcji

Aborcja tabletkami jest bezpieczna, nie powoduje powikłań i możesz zrobić ją sama, we własnym domu. To rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia metoda przerywania ciąży w pierwszym trymestrze 1 2 3 4. Tabletki możesz zamówić z Women Help Women.

Od samego początku ciąży, jak i po 12 tygodniu, możesz wyjechać za granicę na aborcję w klinice. W organizacji wyjazdu pomoże Ci Aborcja Bez Granic.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz wyjechać, po 12 tygodniu nadal możliwe jest przerwanie ciąży tabletkami. Jednak najpierw skontakuj się z nami, by upewnić się, że nie dotyczą Cię żadne przeciwwskazania oraz by upewnić się, że to najlepsza metoda przerwania ciąży dla Ciebie.

 • Aborcja tabletkami


  Aborcja farmakologiczna (zwana też aborcją domową, albo aborcją tabletkami) jest bezpieczną, łatwą i najtańszą metodą przerwania ciąży. Polega na wywołaniu poronienia za pomocą tabletek.

  Do aborcji domowej będziesz potrzebować zestawu tabletek aborcyjnych (zwanych też tabletkami poronnymi), który możesz zamówić np. z Women Help Women. W zestawie znadują się dwa leki: mifeproston i mizoprostol. Zwykle do zrobienia aborcji wystarcza jedna tabletka mifepristonu i 4 tabletki mizoprostolu.

  Aborcja przy użyciu mifepristonu i mizoprostolu jest powszechnie praktykowana w większości krajów europejskich, a mifepriston i mizoprostol znajdują się na liście leków podstawowych WHO5.

  więcej informacji...

 • Aborcja za granicą


  Jeżeli twoja ciąża trwa już dłużej niż 12 tygodni, lub nie możesz zrobić aborcji tabletkami, pozostaje możliwość wyjazdu na zabieg za granicę.

  W większości przypadków aborcja chirurgiczna odbywa się w trybie ambulatoryjnym, czyli bez konieczności zostawania w klinice na noc. Zabieg najczęściej wykonywany jest metodą próżniową, odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa 10-15 minut.7

  Więcej o tym jakie są koszta takiej aborcji, na jakie terminy możesz liczyć, jakie metody są dostępne w różnych krajach i jak to wszystko zorganizować, przeczytasz w naszej zakładce poświęconej aborcji za granicą.

  więcej informacji...

Więcej materiałów o aborcji

Społeczność kobiet z doświadczeniem aborcji - forum Kobiety w Sieci Inne zaufane organizacje aborcyjne i prokobiece


 1. WHO recommendations on self-care interventions: self-management of medical abortion, 2022 update. World Health Organization, 2022. 

 2. WHO guideline on self-care interventions for health and well-being, 2022 revision. World Health Organization, 2022. 

 3. Providing medical abortion in low-resource settings. An introductory guidebook. Second edition Gynuity Health Projects, 2014. 

 4. Abortion care guideline. World Health Organization, 2022, s. 68. 

 5. WHO Model List of Essential Medicines - 23rd list. World Health Organization, 2023, s. 53. 

 6. Abortion care guideline. World Health Organization, 2022. 

 7. Zalecaną przez WHO metodą aborcji przed 14 tygodniem jest metoda próżniowa. Po 14 tygodniu WHO zaleca metodę D&E (ang.dilatation and evacuation). Metodę D&E można łączyć z próżniową, żeby zabieg był bardziej efektywny i bezpieczniejszy. Metoda łyżeczkowania, zwana też D&C (ang.dilatation and sharp curettage) jest odradzana przez WHO. Abortion care guideline. World Health Organization, 2022, s. 63-65.