Przejdź do treści

Czarna lista
pseudo-aborcyjne organizacje i oszuści na których warto uważać


Nie wszystkie ogłoszenia o wsparciu czy tzw. tabletkach poronnych są prawdziwe. Przeciwnicy aborcji zakładają organizacje próbujące zmuszać do porodu, a niektóre strony o aborcji prowadzone są przez zwykłych naciągaczy.

Mamy nadzieję, że ta "czarna lista" organizacji (anty)aborcyjnych podpowie ci, kogo omijać szerokim łukiem.

Jeśli nie chcesz się martwić skorzystaj z pomocy rekomendowanych przez nas organizacji: tabletki zamówisz z womenhelp.org, a w organizacji wyjazdu do zagranicznej kliniki pomoże ci Aborcja bez Granic.

Biały napis - Czarna Lista - na czarnym tle

Stres związany z niechcianą ciążą utrudnia rozpoznanie, kto jest godny zaufania, a kto chce wykorzystać twoją sytuację.

Źródła problemu

Coraz więcej osób szuka informacji o tym, jak może zrobić aborcje. Korzystają z tego niestety również różnego rodzaju naciągacze. Także przeciwnicy aborcji robią co w ich mocy, by utrudnić dostęp do bezpiecznych metod przerywania ciąży.

W internecie znajdziecie dziesiątki stron, które oferują "pomoc w aborcji". W ostatnich latach takich ofert pojawia się naprawdę wiele. To nie tylko efekt strachu powodowanego zmianami w polskim prawie. Przyczyną jest też... rosnąca akceptacja dla aborcji i świadomość, że przerwanie ciąży w szpitalu nie jest już jedyną dostępną i bezpieczną opcją.

Ważne jest, byś wiedziała, że chociaż musimy uważać na zagrożenia, są też grupy, którym możesz spokojnie zaufać.

Jakie rodzaje oszustw możesz napotkać?

Organizacje przeciwników aborcji

Fałszywe organizacje pomocowe udają pro-kobiece inicjatywy. W rzeczywistości próbują zmuszać kobiety, które się z nimi skontaktują, do kontynuowania ciąży i porodu, nawet jeśli miałoby odbywać się to wbrew ich woli, bezpieczeństu, zdrowiu czy nawet życiu.

Przeciwnicy aborcji podszywają się pod organizacje kobiece, aborcyjne czy feministyczne umieszczając ogólne sformułowania o tym, że oferują pomoc w niechcianej ciąży. Tak naprawdę ich działania prowadzą jednak stowarzyszenia, fundacje, a nawet zakony, które sprzeciwiają się przerywaniu ciąży.

Działają oni poprzez manipulację, kłamstwa, a nawet szantaż. Osoby które nawiążą z nimi kontakt, są usilnie namawiane do kontynuacji ciąży. Okłamuje się je jakoby na "aborcję w ich wypadku było już za późno" albo, że "aborcja jest niebezpieczna dla ich zdrowia". Zdarzało się, że po zdobyciu danych osobowych, anty-kobiecy aktywiści szantażowali szukające pomocy poprzez natarczywy kontakty z jej rodziną, groźby i presję medialną 1.

Cel jest jednak zawsze ten sam - zastraszyć kobietę w ciąży i sprawić, że nie będzie chciała dalej szukać pomocy w jej przerwaniu.

Handlarze - oszuści

Oprócz motywowanych ideologią przeciwników aborcji, znajdują się też osoby, które na trudnościach w dostępie do przerywania ciąży chcą po prostu zarobić.

Do samych handlarzy nie mamy uwag i cenimy ich pracę - o ile działają uczciwie, nie przyczyniają się do anty-aborcyjnej nagonki, wysyłają prawdziwe leki w niezawyżonych cenach i dbają o bezpieczeństwo swoich klientek.

Nie wszyscy handlarze postępują uczciwie, a część z nich to zwykli naciągacze i oszuści. Niestety, dla osoby w niechcianej ciąży takie oferty to stres, strata pieniędzy i przede wszystskim czasu.

 • Okładka poradnika

  Jak uniknąć oszustwa?

  Przygotowałyśmy dla Ciebie specjalny poradnik, który pomoże ci rozpoznać zarówno nieuczciwego handlarza jak i fałszywą organizację pomocową. Co więcej podpowiemy ci co możesz zrobić, jeśli padłaś już ich ofiarą.

  Przyczytaj poradnik

Czarna lista

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2023

Przeciwnicy aborcji i oszuści co chwilę wymyślają coś nowego. Chociaż staramy się uzupełniać tę listę na bieżąco, to traktuj ją przede wszystkim jako przestrogę i jeśli masz wątpliwości zasięgnij poradnika lub po prostu napisz do nas.

Popularne strony pseudo-pomocowych organizacji

 • ocalone.org

  Ocalone to projekt fundacji Pro - Prawo do Życia - znanej anty-aborcyjnej organizacji. Ocalone.org reklamują się jako miejsce "pomocy" dla kobiet w ciąży, jednak organizacja ta nie przekaże ci wiarygodnych informacji o tym jak można przerwać ciąże. Ponadto jej działacze mogą podejmować przeciwko tobie działania (grozić ci policją, szntażować twoją rodzinę) jak to miało miejce w przeszłości.

  Obecnie ocalone.org przekierowują na adres stronazycia.pl/ocalone/.

  więcej o Ocalone

 • SOS jestem w ciąży!

  To strona www.sosjestemwciazy.pl prowadzona przez Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Matemblewie i wbrew pojawiającym się na stronie hasłom o "niechcianej ciąży" i "aborcji" nie oferuje ona wsparcia w aborcji, a jedynie namawia do urodzenia, szantażuje i wpędza w poczucie winy, jeśli ciążę chcesz przerwać.

  Co szczególnie niebezpieczne, organizacja pisze, że kobiety "w ciąży zagrażającej życiu lub zdrowiu" otrzymają kontakt z jej alternatywnymi ekspertami, którzy również będą przekładać ciążę nad bezpieczeństwo i życie kobiety.

 • Fundacja Małych Stópek

  Fundacjamalychstopek.pl to religijna organizacja przeciwników aborcji, która oprócz prowadzenia "Marszy dla Życia" zachęca do donoszenia im o kobietach, które zamierzają przerwać ciążę. Fundacja pisze wprost, że zrobi wszystko, by kobiety zrezygnowały z decyji o aborcji.

 • Stowarzyszenie Dwie Kreski

  Strona dwiekreski.pl to kolejna strona organizacji, która deklarując, że "wspiera osoby w ciąży" w rzeczywistości namawia do porodu. Działania stowarzyszenia są wyjątkowo dwulicowe - mimo haseł "Nie oceniamy, pomagamy" oraz "Nasz światopogląd, religia, poglądy polityczne są nieistotne" - Stowarzyszenie Dwie Kreski poprzez chat, telefon oraz mail starszy aborcją i wymyśla inne rozwiązania, które mają przytłoczyć kobietę i zaszantażować ją moralnie.

 • Kobietom Na Pomoc

  kobietomnapomoc.pl to strona grupy, która współpracuje z międzynarodowymi organizacjami przeciwników aborcji (tzw. anti-choice), takimi jak Save a Life International. Kobietom na Pomoc namawia do kontynuacji ciąży kobiety, które są zdecydowane na jej przerwanie i podaje fałszywe informacje o aborcji.

 • Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

  Stowarzyszenie należy do jednej z najstarszych w Polsce organizacji przeciwników aborcji. Na stronie pro-life.pl oprócz "krucjat modlitewnych" dowiesz się również o kampaniach stowarzyszenia przeciwko antykoncepcji i sterylizacji. Konsultanci stowarzyszenia nie tylko namawiają do kontunuacji ciąży, ale przekazują również fałszywe informacje o aborcji, oraz starają się wywołać w kobietach wstydu poprzez szantaż emocjonalny.

 • tabletka-poronna.pl

  W latach 2020-2021 na stronie tabletka-poronna.pl znajdował się sklep oszustów. Jednak od 2022 roku domena należy do organizacji która przekierowuje z niej na stronę o "Oknie Życia" na Wikipedii.

Popularne strony nieuczciwych handlarzy

 • poronne.org

  Handlarz działający metodą na pośrednika. Sporo pisałyśmy o poronne.org - jednak ci sami naciągacze mają rówież inne strony: wolnekobiety.net oraz aborcja-legalnie.pl.

 • wolnekobiety.net

  To kolejna strona ludzi stojących za poronne.org. Tu też działają metodą na pośrednika.

 • aborcja-legalnie.pl

  To kolejna strona ludzi stojących za poronne.org. Tu również działają metodą na pośrednika.

 • bezpiecznewyjscie.eu

  Zawyżona cena. Handlarze żądają ponad 400% więcej niż za tabletki z innych sprawdzonych źródeł.

 • wolna-aborcja.com

  Strona wysyła niedziałające tabletki, niepewnego pochodzenia.

 • Inne fałszywe strony

  • tabletkaporonna.pl
  • kobietawpigulce.pl
  • usuniecie-ciazy.pl
 • Tabletki poronne "na telefon"

  Zdarza się, że na internetowych forach handlarze reklamują się poprzez numery telefonu, pod którymi można zamówić tabletki. Niestety, po takiej formie zamówienia nie pozostaje żaden ślad i jeszcze trudniej o pewność, że otrzymasz właściwe leki.

 • Nieistniejące już strony oszustów

  Warto pamiętać o niedziałających już stronach fałszywych handlarzy, gdyż mogą oni próbować otworzyć ponownie swoje usługi pod tymi adresami:

  • girlinneed.com
  • 9tygodni.pl
  • women-rights.org
  • tabletki-poronne.eu
  • tabletki-poronne.com

Ostatnio omawiane

Więcej o oszustach, naciągaczach i działaniach anty-aborcyjnych organizacji dowiesz się z aktualności.

Komu można zaufać?

Jedyną rekomendowaną przez nas stroną do zamawiania tabletek aborcyjnych jest Women Help Women. Z WHW współpracujemy od lat.

Women Help Women działa na 4 kontynentach i jest częścią międzynarodowej sieci Aborcja bez Granic (tak samo jak my!). Leki od WHW w zdecydowanej większości przypadków docierają już w ciągu pierwszych 7 dni od zamówienia.

Jeśli potrzebujesz szerszego wsparcia od organizacji feministycznych zobacz wszystkie polecane przez nas organizacje siostrzeńskie.


 1. Np. Tak jak zrobiła to Zuzanna Wiewiórka. Najpierw nękała ciężarną 17-latkę w mediach społecznościowych, a potem doniosła rodzicom 17-latki, że dziewczyna zaszła w ciążę i planuje ją przerwać. Dziewczyna została zmuszona do donoszenia ciąży przez rodziców. Przeczytaj więcej: Aktywistka pro-life doniosła rodzinie 17-latki o jej planach aborcji. Teraz dziewczyna może nie przeżyć porodu oraz na "Krwawe zdjęcia" i "szantaże emocjonalne". Ministerstwo Sprawiedliwości uhonorowało działaczkę pro-life