Przejdź do treści

Aborcja przed 18-stką
pomoc w przerwaniu ciąży gdy nadal jesteś nastolatką


Cześć, trafiłaś w dobre miejsce - pomożemy ci przerwać ciążę.

Fakt że nie masz jeszcze 18 lat nie stoi na przeszkodzie. Możesz mieć aborcję tak samo jak każda inna osoba w niechcianej ciąży, musimy jednak pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach.

Z poniższego tekstu dowiesz się co możesz zrobić i jak, krok po kroku, przejść przez cały proces.

Młode dziewczyny prostestują o prawo do legalnego przerywania ciąży.
fot. PAP/Piotr Nowak

Nie jestem pełnoletnia i potrzebuję aborcji, co robić?

 1. Po pierwsze: upewnij się, że jesteś w ciąży.
  • Wystarczy do tego zwykły test ciążowy kupiony w aptece lub drogerii, nie musisz umawiać się na wizytę ginekologiczną.
  • Jeśli kontakt z ekspedientką cię stresuje, możesz zamówić taki test przez internet w dowolnej aptece.
 2. Następnie, kiedy będziesz już miała potwierdzenie ciąży w postaci pozytywnego wyniku testu, spróbuj określić jej długość.
  • Generalnie wiek ciąży liczymy w tygodniach od pierwszego dnia ostatniej miesiączki - czyli musisz przypomnieć sobie, kiedy miałaś pierwszy dzień okresu, i policzyć ile tygodni minęło od tamtego dnia (możesz skorzystać z kalkulatora na womenhelp.org).
  • Jeśli nie zapisujesz sobie dat okresów, albo masz bardzo nieregularny cykl, to ustalenie tygodnia ciąży może być trudne. Wtedy dobrze byłoby udać się do ginekolożki, która pomoże go określić 1.
 3. Gdy wiesz już w którym tygodniu ciąży jesteś, wybierz metodę aborcji:
  • Dla ciąż przed 12 tygodniem polecamy aborcję farmakologiczną, czyli tabletkami, którą możesz zrobić sama w domu.
  • Osoby w ciążach w 2 i 3 trymestrze zazwyczaj decydują się na aborcję w zagranicznych klinikach.
 4. Zaplanuj sobie na spokojnie działania i określ w czym potrzebujesz wsparcia, a w czym dasz sobie radę.
  • Nasze poradniki zamawiania sprawdzonych tabletek czy inne informacje o tym jak wygląda aborcja mogą pomóc Ci przygotować się do wszystkiego.
  • Jeśli potrzebujesz wsparcia, nie bój się o nie zwrócić do rodziny, zaufanych bliskich lub do nas - organizacji pomagających w aborcji.

Totalnie nie wiesz co robić? Zadzwoń!

Pamiętaj: jeśli czujesz się zagubiona, stres nie pozwala Ci przebrnąć przez ścianę tekstu, informacje są dla Ciebie niejasne albo po prostu chciałabyś poradzić się co do przerwania ciąży - nie bój się zadzwonić na infolinię Aborcji Bez Granic +48 22 29 22 597.

Czego możesz spodziewać się na infolinii ABG?

Nie musisz podawać żadnych danych (nazwiska czy dokumentów), nikt nie będzie na Ciebie donosił ani Cię oceniał. Nie poprosimy do telefonu rodzica, nie będziemy podważać twojej decyzji. Porozmawiasz z jedną z naszych sprawdzonych działaczek, które codziennie od 8:00 do 20:00 obsługują infolinię. Udzielimy Ci odpowiedzi na wszystkie twoje pytania i wesprzemy Cię tak, jak będziesz tego potrzebowała.

Taka rozmowa bardziej przypomina telefon z koleżanką niż chłodną konsultację lekarską. Jeśli stresujesz się, że będzie niezręcznie lub dziwnie, możesz zacząć od zwykłego "cześć, mam 16 lat, jestem w ciąży i potrzebuję aborcji, nie wiem co dalej", a osoba po drugiej stronie pokieruje rozmowę.

Na 100% jestem w ciąży i chcę ją przerwać - co teraz?

Masz do rozważenia dwie opcje:

 • Tabletki

  Niezależnie od twojego wieku i sytuacji finansowej, możesz zamówić tabletki aborcyjne z Women Help Women. Ta metoda jest zalecana do 12 tygodnia ciąży.

  Nie musisz być osobą pełnoletnią, pytać o zgodę rodziców, opiekuna prawnego ani pokazywać dokumentów żeby zamówić tabletki.

  Women Help Women to sprawdzona, bezpieczna organizacja, która od lat pomaga kobietom w różnych krajach przerywać ciąże.

  Aborcję tabletkami, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, możesz zrobić bezpiecznie i samodzielnie w domu.

  Najlepiej mieć wtedy towarzystwo przyjaciółki lub innej zaufanej osoby, która wesprze Cię w trakcie całego procesu (jeśli już ją znasz, daj jej do przeczytania tekst o wspieraniu, tekst o przebiegu aborcji albo (jeśli osobą jest chłopak) tekst skierowany do mężczyzn).

  Jak dokładnie przebiega aborcja farmakologiczna, czego do niej potrzebujesz i czego możesz się spodziewać, dowiesz się z działu poświęconemu aborcji tabletkami. Tam opisujemy ze wszystkimi szczegółami:

  • jak zamówić tabletki aborcyjne od Women Help Women
  • jak przygotować się do aborcji w domu
  • jak przebiega sam proces aborcji, jak będzie wyglądał wydalony zarodek, skąd będziesz wiedziała że już po wszystkim
  • jak zadbać o siebie po przerwaniu ciąży i na co uważać
 • Zagranica

  Jeżeli twoja ciąża jest dłuższa niż 12 tygodni lub nie możesz zrobić aborcji tabletkami, pozostaje możliwość wyjazdu na zabieg za granicę.

  Czy aborcja chirurgiczna to skomplikowany zabieg?

  Nie - w zagranicznych klinikach lekarze mają duże doświadczenie w przerywaniu ciąży i nie jest to dla nich trudny zabieg.

  W większości przypadków, aborcja chirurgiczna odbywa się w trybie ambulatoryjnym, czyli bez konieczności zostawania w klinice na noc. Zabieg najczęściej wykonywany jest metodą próżniową, odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa 10-15 minut.

  Opiekun prawny - gdzie jest konieczny, a gdzie nie?

  W zależności od twojego wieku i prawa kraju, w którym znajduje się klinika - możesz potrzebować zgody opiekuna prawnego.

  • Niemcy:
   • osoba w wieku poniżej 14 lat może zrobić aborcję ale potrzebuje do tego towarzystwa i zgody rodzica lub opiekuna prawnego,
   • w okresie od 14 do 16 roku życia niektórzy lekarze nie oczekują towarzystwa i zgody rodzica/opiekuna - im bliżej jesteś 16 roku życia tym większe szanse na to, że lekarz uzna, że możesz samodzilnie podjąć te decyzję,
   • osoba powyżej 16 lat nie potrzebuje już niczyjej zgody i jest samodzielna w podejmowaniu decyzji,
  • Holandia - osoba w wieku powyżej 16 lat, może samodzielnie podejmować decyzję i nie potrzebuje zgody rodzica ani opiekuna prawnego,
  • Austria - osoba w wieku poniżej 18 lat, potrzebuje zgody rodzica lub opiekuna prawnego,
  • Wielka Brytania - osoba niezależnie od wieku, może samodzielnie podejmować decyzję i nie potrzebuje zgody rodzica ani opiekuna prawnego,
  • Czechy - osoba w wieku poniżej 18 lat potrzebuje zgody opiekuna prawnego,
  • Słowacja - osoba w wieku powyżej 16 lat, może samodzielnie podejmować decyzję i nie potrzebuje zgody rodzica ani opiekuna prawnego, jednak rodzice tej osoby zostaną poinformowani o procedurze,
  • Szwecja - osoba niezależnie od wieku, może samodzielnie podjąć decyzję i nie potrzebuje zgody rodzica ani opiekuna prawnego.

  Nie możesz liczyć na rodziców?

  Jeśli nie masz możliwości uzyskania zgody opiekuna prawnego lub znajdujesz się w trudnej sytuacji - nie zostaniesz z tym sama. Zadzwoń do Aborcji Bez Granic.

  Aborcja Bez Granic pomoże Ci w kontakcie z każdą sprawdzoną europejską grupą i kliniką aborcyjną, a nawet pomoże sfinansować zabieg.

O czym jeszcze pamietać?

Pogadaj z rodzicami

Wiemy, że rozmowa pod tytułem "Jestem w ciąży" to jeden z największych koszmarów nastoletniego życia, więc w żadnym wypadku nie będziemy namawiać Cię do informowania rodziców.

Wsparcie opiekunów ułatwia jednak cały proces - nie tylko w kwestiach formalnych, ale również psychicznych i emocjonalnych. Konieczność ukrywania swojej ciąży i aborcji może być ogromnym stresem, dlatego jeśli możesz podejrzewać, że rodzice zareagują chęcią pomocy, spróbuj zaryzykować podzielenie się z nimi swoją decyzją.

Opracowałyśmy cały poradnik, który mamy nadzieję pomoże Ci znawigować tą skomplikowaną sytuację.

Jak powiedzieć rodzicom o niechcianej ciąży i aborcji?

Inne formy wsparcia

W samym przerwaniu niechcianej ciąży możesz liczyć na ADT, Aborcję Bez Granic oraz Women Help Women. Możesz do nas napisać - a my na pewno odpiszemy.

Jednak z naszego doświadczenia nastoletnie ciąże mogą być czasami związane z szerszymi problemami, z którymi też nie musisz zostawać sama.

Jeśli doświadczasz w domu przemocy, nie czujesz się bezpiecznie, rodzice zachowują się w stosunku do Ciebie agresywnie lub nie szanują twoich granic i decyzji, pamiętaj: nie jesteś sama. Możesz też liczyć na wsparcie osób pracujących w organizacjach pomocowych, takich jak:

Więcej organizacji pomocowych znajdziesz w tekście o przemocy.


 1. Wiemy, że jest to problematyczne ze względu na konieczność obecności rodzica/opiekuna, ale informacja o długości ciąży pozwoli Ci bezpieczniej wybrać metodę aborcji (aborcja farmakologiczna, czyli aborcja tabletkami, jest zalecana do 12 tygodnia ciąży).