Przejdź do treści

Zamawianie tabletek aborcyjnych
sprawdzone źródła tzw. "tabletek poronnych"


Skąd zamówić leki aborcyjne - mifepristone i mizoprostol (tzw. tabletki poronne)? Nic prostrzego!

Jeśli chcesz przerwać ciążę, a od twojej ostatniej miesiączki minęło mniej niż 13 tygodni, to właśnie aborcja farmakologiczna za pomocą tzw. tabletek poronnych będzie najlepszą, najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną dla Ciebie metodą.

Zdjęcie dwóch kobiecych dłoni podających sobie tabletki do przerwania niechcianej ciąży.

W skrócie

Zestaw tabletek (mifepristone i mizoprostol) zamówisz od Women Help Women, a sam mizoprostol możesz dostać od zaufanego lekarza na receptę.

W aborcji farmakologicznej nie musisz być sama - możesz szukać wsparcia u takich grup, jak WHW czy Kobiety w Sieci.

Pamiętaj, że w zależności od wybranych przez Ciebie leków dawkowanie i sposób zażycia nieznacznie się różni.

Czym jest mifepristone i mizoprostol?

Mifepristone i mizoprostol to rekomendowane leki aborcyjne 1.

 • Mifepristone, to środek hormonalny, który blokuje działanie progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Nie jest niezbędny do przerwania ciąży, ale pozwala na użycie mniejszej ilości mizoprostolu.
 • Misoprostol jest kluczową substancją w procesie aborcji farmakologicznej gdyż powoduje on skurcze. W Polsce dostępny jest na receptę jako Cytotec lub Arthrotec.

Częste pytania

Skąd mam wiedzieć, jakie tabletki zamówić?

Wybór tabletek poronnych

Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym, jakie zamówić tabletki do samodzielnej aborcji w domu, zapoznaj się z wstępem o aborcji farmakologicznej i zawartym w nim porównaniem dwóch najpopularniejszych leków do aborcji farmakologicznej.

Skąd nazwa aborcja domowa?

Aborcja w twoim domu

Nazywamy tą aborcję „domową” bo możesz zrobić ją sama, bez powikłań, bez konieczności konsultacji z lekarzem, we własnej łazience, na własnych zasadach.

Skąd zamówić mifepristone i mizoprostol?

Rekomendowanym przez WHO sposobem aborcji jest zestaw tabletek poronnych składających się z jednej tabletki mifepristonu oraz czterech tabletek mizoprostolu1. Dokładnie taki zestaw tabletek otrzymasz od fundacji Women Help Women.

Czym jest WHW?

Women Help Women to organizacja, która wysyła tabletki aborcyjne (czyli mifepriston oraz mizoprostol, “m&m” w zestawie), udostępniając je osobom w krajach, gdzie aborcja jest zakazana lub dostęp do bezpiecznej aborcji jest utrudniony.

WHW jest częścią największej europejskiej sieci aborcyjnej pomagającej w aborcji Polkom - Aborcji Bez Granic (której częścią jest też ADT). Dzięki temu działania WHW są poddawane rzetelnym audytom, ciągle się rozwijają i przede wszystkim mogą zapewnić bezpieczeństwo tobie i twoim danym.

Jak zamówić tabletki z WHW?

Aby zamówić zestaw z bezpośrednią dostawą do domu, należy wypełnić konsultację na stronie internetowej - czyli odpowiedzieć na serię pytań. To forma wywiadu lekarskiego, którego celem jest stwierdzenie, czy istnieją przeciwwskazania do przyjęcia zestawu m&m.

Bądź szczera w odpowiedziach. Organizacja będzie starała się pomóc ci w każdym przypadku, ale szczerość odpowiedzi jest ważna, aby nie zaszkodzić twojemu zdrowiu.

Ile kosztuje zestaw tabletek do aborcji z WHW?

Zestaw z WHW kosztuje 75 euro (około 350 złotych). A zamówić leki od Women Help Women wystarczy wejść na ich stronę i wypełnić konsultację. Dostęp do stron jest darmowy.

Nie stać mnie na taki wydatek!

Jeśli nie stać cię na pokrycie całości, skontaktuj się z organizacją, może ona obniżyć lub zrezygnować z wpłaty.

Ile czeka się na tabletki do aborcji?

Czas dostarczenia przesyłki zależy od pracy lokalnej poczty. W zdecydowanej większości sytuacji tabletki otrzymasz w ciągu 7 dni od zamówienia. W nielicznych przypadkach okres ten może wysłużyć się do 2 tygodni. W naszej opinii warto poczekać - zamawiając od Women Help Women masz pewność, że dostaniesz prawdziwe i skuteczne leki.

Inne źródła

 • Czy oprócz WHW są inne zaufane organizacje?

  Jedyną rekomendowaną przez nas organizacją jest Women Help Women. WHW nie tylko zawsze dostarcza bezpieczne leki aborcyjne, ale również jako jedyna organizacja nie naraża kobiet na żadne ryzyka prawne.

  WHW może zagwarantować bezpieczeństwo twoich danych dzięki temu, że nie znajduje się na terenie Polski i tabletki wysyła zza granicy. Konieczność czekania paru dni na przesyłkę jest według nas o wiele mniejszym kosztem, niż ryzyko utraty kontroli nad twoimi danymi, czy ryzyko bycia wciągniętą w proces prawny (1).

  1. Przypominamy: nawet jeśli handlarz zostanie złapany i przekaże twoje dane policji, to nie grozi ci żadna odpowiedzialność karna, a jedynie nieprzyjemność wezwania jako świadek na policję.

  Według nas istotnym elementem bezpiecznej aborcji jest również twoje bezpieczeństwo prawne, osobisty komfort oraz kontrola nad tym czy i kiedy będziesz mówić o swojej aborcji.

  A co z innymi organizacjami z dobrymi opiniami?

  Tabletki aborcyjne wysyłają również inne organizacje feministyczne i aborcyjne. Jednak nie wiemy jak (i czy w ogóle) organizacje takie zabezpieczają ciebie i twoje dane oraz na jakie ryzyka mogą cię narazić. Nie zawsze są one również najtańsze.

Skąd zamówić mizoprostol?

W Polsce wiele kobiet decyduje się na aborcję przy użyciu jedynie samego mizoprostolu ze względu na to, że jest on dostępny w polskich aptekach.

Mizoprostol znajdziemy w Arthrotecu - 1 tabletka zawiera 0,2 mg mizoprostolu i 50 mg diklofenaku (niesteroidowy lek przeciwzapalny - nieistotny w trakcie aborcji), oraz w Cytotecu - 1 tabletka zawiera 0,2 mg mizoprostolu.

Ceną za dostępność i trochę niższy koszt tego rozwiązania jest jego przedłużony zabiegu – taka aborcja zajmie ci cały dzień.

Aborcja samym mizoprostolem ma alternatywę!

O ile aborcja samym mizoprostolem jest równie bezpieczna jak ta za pomocą zestawu aborcyjnego m&m z womenhelp.org może trwać trochę krócej. Robiąc aborcję zestawem przyjmujesz mniejszą dawkę mizoprostolu a to właśnie on powoduje którkotrwałe skutki uboczne takie jak dreszcze i biegunka. Zamawianie zestawu m&m opisałyśmy powyżej.

Koszt mizoprostolu

Cytotec kosztuje około 490-530zł (30 tabletek) i bardzo ciężko znaleźć go w aptekach, w związku z czym skupimy się na aborcji Arthrotekiem (jeśli jednak jakimś sposobem trafisz na Cytotec, to dawkowanie będzie dokładnie takie samo jak Arthrotecu).

Jedno opakowanie Arthrotecu (20 tabletek) kosztuje jedynie około 40-60zł. Jest to lek dostępny tylko na receptę, stosowany przeważnie na bóle stawów.

Skąd wziąć mizoprostol?

Możesz spróbować nabyć Arthrotec poza apteką, korzystając z ofert na portalach ogłoszeniowych. Cena będzie wtedy wielokrotnie wyższa.

Możesz też spróbować poprosić o receptę swojego lekarza, lub opowiedzieć poruszającą historię o schorowanej na reumatyzm babci, która sama nie może wybrać się na wizytę. Jeśli masz zaufanego znajomego faceta, to poproś go o pomoc: mężczyźnie może być łatwiej dostać lek (prawdopodobnie nie zostanie od razu skojarzony z aborcją).


 1. Abortion care guideline., World Health Organization, 2022, s. 68.