Przejdź do treści

Inne organizacje aborcyjne


Aborcyjny Dream Team jest częścią europejskiej sieci Aborcja Bez Granic.

Znajdziesz tutaj wszystkie rekomendowane przez nas organizacje aborcyjne i feministyczne, które wesprą cię w bezpiecznym przerwaniu niechcianej ciąży.

Oprócz grup członowskich Aborcji Bez Granic polecamy też inne, zaufane organizacje feministyczne.

Aktywistka z flagą - aborcja znaczy zdrowie.

Sieć sprawdzonych organizacji Aborcja Bez Granic

 • Czym jest Aborcja Bez Granic?

  Aborcja bez Granic (AWB) to ogólnoeuropejska inicjatywa, której misją jest pomoc kobietom w Polsce w dostępie do aborcji, zarówno w domu za pomocą pigułek aborcyjnych, jak i w klinikach i szpitalach za granicą.

  Grupę zawiązały w 2006 roku Kobiety w Sieci, a w 2019 roku przekształciły ją w międzynarodową sieć wspierającą współpracę dziesiątek organizacji pro-kobiecych z całej Europy.

  abortion.eu

Grupy członkowskie ABG

 • infolinia aborcyjna

  Dzwoniąc na infolinię aborcyjną można uzyskać rzetelne informacje o bezpiecznej aborcji (zarówno w Polsce, jak i za granicą). Telefon odbierają działaczki aborcyjne z niemal dwudziestoletnim stażem, które zapewniają osobom dzwoniącym indywidualne wsparcie. Infolinia funkcjonuje przez cały tydzień - od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:00-20:00.

  22 29 22 597

 • Aborcyjny Dream Team


  Aborcyjny Dream Team (ADT) jest nieformalną inicjatywą kobiet zajmujacych się edukacją o bezpiecznym przerywaniu ciąży i przeciwdziałaniem około-aborcyjnemu wstydowi, zmniejszając tabu w przestrzeni publicznej. Działają w niej ekspertki z dziedziny aborcji - zarówno od strony medycznej, zdrowotnej jak i w kwestii prawa aborcyjnego. ADT oferuje sprawdzone, rzetelne i zgodne z obecnym stanem wiedzy naukowej informacje.

  więcej informacji o nas

 • Women Help Women


  Women Help Women (WHW) to zespół osób wyspecjalizowanych w zakresie wspierania w aborcjach. Organizacja zapewnia dostęp do tabletek aborcyjnych i środków antykoncepcyjnych zgłaszającym się osobom. Udziela również profesjonalnych konsultacji w zakresie zdrowia reprodukcyjnego.

  womenhelp.org

 • Kobiety w sieci


  Kobiety w sieci to forum działające od 2006 roku po adresem maszwybór.net. Jest to miejsce wsparcia online, będące przestrzenią wymiany doświadczeń i wiedzy związanej z szerokorozumianymi prawami reprodukcyjnymi. Na stronie można również znaleźć informacje dotyczące przerywania ciąży.

  maszwybor.net

 • Abortion Support Network


  ASN - Abortion Support Network (Sieć Wsparcia Aborcyjnego) to organizacja charytatywna z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Zajmuje się udzielaniem informacji, wsparcia logistycznego i pomocy finansowej przy aborcjach osobom z krajów, w których dostęp do niej jest ograniczony (w tym mieszkankom Polski).

  asn.org.uk

 • Abortion Network Amsterdam


  ANA - Abortion Network Amsterdam (Sieć Aborcyjna Amsterdam) jest grupą wolontariacką udielająca wsparcia finansowego i organizacyjnego (głównie) Polkom potrzebującym aborcji w drugim trymestrze ciąży. Grupa udostępnia praktyczne informacje o przerwaniu ciąży w Holandii i pomoże w umówieniu wizyty w holenderskiej klinice aborcyjnej.

  abortionnetwork.amsterdam

 • Ciocia Basia


  Ciocia Basia to kolektyw, który osobę potrzebującą aborcji skontaktuje ze specjalistami, zorganizuje bezpieczny zabieg przerwania ciąży w Berlinie, pomoże w tłumaczeniach, a w razie potrzeby zapewni również darmowy nocleg.

  Facebook Cioci Basi

 • Ciocia Czesia


  Ciocia Czesia po nawiązaniu kontaktu mailowego pomoże w przerwaniu ciąży na terenie Czech, przekaże wszelkie informacje na temat aborcji w tym kraju, wesprze w organizacji transportu i pobytu.

  ciociaczesia.pl

 • Ciocia Wienia


  Ciocia Wienia to nieformalna grupa aktywistek wspierająca osoby z Polski i innych krajów, w których dostęp do aborcji jest utrudniony lub niemożliwy, w zorganizowaniu zabiegu w Wiedniu. Dostarcza informacji o prawach reprodukcyjnych w Austrii oraz dostępnych formach aborcji, pomaga w organizacji wyjazdu, noclegu, zabiegu, i w tłumaczeniu. W ramach możliwości zapewnia także wsparcie finansowe.

  ciociawienia.pl

 • SAFE Fund


  Supporting Abortions For Everyone Fund - fundusz aborcyjny, którego celem jest wspieranie działaczek aborcyjnych. SAFE nie zajmuje się bezpośrednim wsparciem dla osób robiących aborcję. Zamiast tego skupia się na wsparciu tych, które w aborcjach pomagają - aktywistek, działaczek, aborcyjnych doul i pomocniczek. Udziela również informacji o bezpiecznych aborcjach i pomaga osobom chcącym przerwać ciążę w skontaktowaniu się z odpowiednimi organizacjami.

  SAFE Fund

Inne organizacje wspierające w aborcji

 • Lekarki ProAbo


  Lekarki ProAbo to grupa lekarek-aborcjonistek, które udostępniają w mediach społecznościowych informacje o przerwaniu ciąży zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Opisują aborcję ze strony medycznej i edukuja na temat szerokopojętego zdrowia reprodukcyjnego. Bez wstydu.

  @lekarkiproabo

 • Prawniczki ProAbo


  Prawniczki Pro Abo to grupa ekspertek specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa, m.in. w prawie karnym, prawie cywilnym, prawie medycznym i prawach człowieka. Skupia się na dostępie do bezpiecznych metod aborcji oraz antykoncepcji.

  prawniczkiproabo.pl

 • FEDERA


  Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (FEDERA) zajmuje się fachowym poradnictwem i interwencją w zakresie praw seksualnych i reprodukcyjnych, w tym także kwestią dostępu do aborcji w polskich szpitalach. Udziela również bezpłatnego wsparcia w formach: pomocy i reprezentacji prawnej, interwencji w przypadkach naruszenia praw pacjentek oraz doradztwa ginekologicznego. Fundacja tworzy bazę zweryfikowanych lekarek i lekarzy zajmujących się zakładaniem i usuwaniem wkładek antykoncepcyjnych w ramach ubezpieczenia NFZ. Prowadzi także infolinię ginekologiczna dla uchodźczyń z Ukrainy (w każdy poniedziałek, środę i piątek od godziny 17:00-21:00) pod numerem 573 185 626, gdzie ukraińskojęzyczna ginekolożka odpowiada na wszystkie pytania z zakresu zdrowia reprodukcyjnego: niechciana ciąża, antykoncepcja (awaryjna), trudny przebieg ciąży, badania prenatalne, itp. Polskojęzyczny telefon zaufania dostępny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00-20:00 pod numerem 22 635 93 92.

  federa.org.pl


Zaprzyjaźnione organizacje feministyczne

Wsparcie po doświadczeniu przemocy

 • Centrum Praw Kobiet


  Centrum Praw Kobiet (CPK) to działająca w wielu miastach Polski grupa udzielającą pomocy kobietom, które doświadczyły przemocy. Prowadzi całodobowy telefon interwencyjny, udziela pomocy psychologicznej, organizuje grupy wsparcia i warsztaty wzmacniające. Oferuje asystę w sądach i w sprawach na policji, zapewnienia bezpieczne schronienie i wsparcie socjalne, a także usługi doradztwa zawodowego oraz pomocy w zbudodowaniu indywidualnego planu działania.

  cpk.org.pl

 • Feminoteka


  Feminoteka jest organizacą pomagającą kobietom doświadczającym przemocy. Zwłaszcza seksualnej. Prowadzi telefon przeciwprzemocowy, oferuje bezpłatne wsparcie prawne, psychologiczne oraz terapeutyczne dla kobiet po doświadczeniu przemocy. Wydaje także publikacje, organizuje akcje, szkolenia, warsztaty i debaty poświęcone przemocy wobec kobiet. Fundacja założyła także specjalny fundusz dla kobiet po gwałcie, który pozwala na szybką pomoc bez zbędnych formalności. Dzięki funduszowi opłacane sa leki, terapie, prawniczki i inne podstawowe opłaty. Feminoteka działa również na rzecz zmiany definicji gwaltu i likwidacji dyskryminacji ze względu na płeć.

  feminoteka.pl

Edukacja seksualna

 • Grupa Ponton


  Grupa Ponton zajmuje się edukowaniem młodzieży w zakresie edukacji seksualnej, dojrzewania, zdrowia reprodukcyjnego, relacji międzyludzkich i samoakceptacji. Prowadzi warsztaty w placówkach, oferuje możliwość skorzystania z indywidualnego poradnictwa online i udziela pomocy za pośrednictwem telefonu zaufania: 22 635 93 92 (funkcjonuje w każdy wtorek i piątek w godzinach 16:00-20:00 oraz w niektóre inne dni).

  ponton.org. pl

 • SEXED.PL


  SEXED.PL to fundacja oraz wielokanałowa platforma edukacyjna. Projekt dotyczy propagowania wiedzy na temat szerokorozumianej edukacji seksualnej i relacji międzyludzkich. Działania fundacji obejmują również udzielanie wsparcia osobom po doświadczeniu przemocy, dzięki przeciwprzemocowej linii zaufania pod numerem 720 720 020 (funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-20:00)

  sexed.pl

Inne zaufane grupy

 • Dziewuchy Dziewuchom


  Dziewuchy Dziewuchom to inkluzywna, profeministyczna inicjatywa działająca od 2016 roku. W przystępny sposób realizuje działania edukacyjne, głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zajmuje się wsparciem, akcjami informacyjnymi i komentarzem politycznym. Osobom z doświadczeniem przemocy udziela pomocy psychologicznej, medycznej i prawnej.

  dziewuchydziewuchom.pl

 • Sex Work Polska


  Sex Work Polska jest koalicją i częścią ruchu na rzecz osób pracujących seksualnie. Zajmuje się prowadzeniem działań edukacyjnych i rzeczniczych oraz udzielaniem złożonego wsparcia. Bez wstydu. Zakres obejmuje między innymi bezpłatne porady prawne, konsultacje psychologiczne, poradnictwo dla migrantek i migrantów z zakresu procedur wizowych i legalizacji pobytu, wsparcie w sytuacjach trudnych i kryzysowych, informacje na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego. Działania pomocowe realizuje między innymi interweniując w trudnych i kryzysowych sytuacjach. Poza tym angażuje się w różnego rodzaju działania społeczne rozpowszechniając rozumienie pracy seksualnej jako pracy.

  swpkontakt.org

 • Trans-Fuzja


  Fundacja Trans-Fuzja prowadzi grupy wsparcia i konsultacje psychologiczne (dedykowane osobom transpłciowym i ich bliskim). Możliwe jest skorzystanie z trzech bezpłatnych spotkań psychologicznych, które mogą odbyć się w Warszawie, Krakowie, lub zdalnie. Trans-Fuzja udziela również konsultacji prawnych online. Udostępnia materiały edukacyjne, informacje o zrzutkach, oraz przeprowadza darmowe szkolenia dla placówek publicznych.

  transfuzja.org

 • Grupa Nieustającej Pomocy


  Grupa Nieustającej Pomocy (GNP) jest zaangażowana w udzielanie różnego rodzaju wsparcia osobom transpłciowym i queerowym, może pomóc w zorganizowaniu niektórych spraw życiowych czy udostępnić informacje o zrzutkach. Inicjatywa GNP odpowiada na indywidualne potrzeby - takie jak na przykład organizowanie binderów, pracy czy wizyt lekarskich.

  instagram.com/grupanieustajacejpomocy