Przejdź do treści

Społeczna edukacja wokół przerywania ciąży
aborcja i jej społeczno-psychologiczny wymiar


Jako społeczeństwo nie potrafimy rozmawiać o aborcji otwarcie - zamiast tego wciąż posługujemy się fałszywymi, negatywnymi stereotypami, które sprawiają, że kobiety boją się otwarcie mówić o swoich aborcjach. Koniec tego. Koniec mitów, koniec zawstydzania.

Ten dział dotyczny społecznego dyskursu o aborcji, jeśli potrzebujesz wiedzy jak przerwać swoją ciążę, wejdź w zakładkę aborcja.

Młoda dziewczyna namiętnie gryzie owoc papaji.

Czemu działania popularyzujące są potrzebne?

Stan wiedzy o aborcji w Polsce jest dramatycznie niski, a w mediach i polityce królują pseudo-eksperci, mity i zawstydzająca kobiety narracja. Doprowadza to do katastrofalnych skutków - ograniczenia wolności kobiet, zmuszania do macierzyństwa, a nawet do ryzykowania naszym zdrowiem i życiem.

Nie musi tak być.

  • Im więcej będziesz wiedzieć o przerywaniu ciąży, tym mniej dasz się zastraszyć anty-aborcyjnej propagandzie.
  • Im lepiej rozumiesz będziesz jak działa aborcyjne tabu i stygma, tym łatwiej będzie ci też prowadzić konstruktywne dyskusje na temat aborcji, a nawet, potencjalnie, edukować inne osoby.

Tematy w tej zakładce

Społeczną edukację wokół aborcji podzieliłyśmy na następujące tematy:

  • Aborcyjne tabu


    Tu rozprawiamy się ze stygmą wokół aborcji. Co to znaczy? Pokazujemy stereotypy na temat przerywania ciąży i wyjaśniamy ich wpływ na kobiety.

    Stygmatyzacja aborcji

  • Normalizowanie aborcji


    Opisujemy, jak zwalczać uprzedzenia do aborcji i pokazujemy ją taką, jaka jest. To dobry poradnik mądrego przeciwdziałania anty-aborcyjnej propagandzie. Przyda ci się, jeśli chcesz się przygotować do konstruktywnej dyskusji na temat przerywania ciąży.

    Jak normalizować aborcję?

  • Wspieranie podczas aborcji


    Wbrew temu, co często słyszymy w mediach, wspieranie osoby podczas aborcji nie jest w Polsce nielegalne. Co dokładnie możesz zrobić, by być oparciem dla osoby przerywającej ciążę? I jak robić to rozważnie, dbając o swoje bezpieczeństwo i granice? Dowiedz się z naszego poradnika!

    Jak wspierać w aborcji?