Przejdź do treści

Historia aborcji


Niezależnie czy jesteś zainteresowana historią feminizmu czy bardziej interesuje cię aspekt zmieniającego się na przestrzeni czasu prawa do aborcji, ten dział jest dla ciebie.

Poruszamy tu tematy nie tylko z polskiej historii, ale również analizujemy dogłębnie przemiany dotyczące metod aborcyjnych jak i prawa aborcyjnego na całym świece.

Protesty i strajki kobiet, na zdjęciu dziewczyny z banerem - Nigdy więcej kompromisów.
fot. Agata Kubis / oko.press

Czemu warto poznać historię dostępu do aborcji?

Żeby lepiej rozumieć aktualnie obowiązujące (anty)aborcyjne polskie prawo i zawirowania z nim związane, dobrze jest poznać historię dostępu do aborcji - nie tylko w kontekście polskim, ale również innych państw.

Chociaż kobiety przerywają niechciane ciążę od zarania dziejów (i niedługo chętnie o tym napiszemy!) to ostatnie stulecie zaowocowało w dwa niezwykłe fenomeny: bezpieczne i nieinwazyjne metody aborcji oraz nieustaną batalię polityczną o prawo aborcyjne.

Doświadczenie ruchów feministycznych w walce o prawa reprodukcyjne czy różne próby legalizacji (i delegalizacji aborcji) stanowią bezcenną skarbnicę doświadczenia, z którego możemy korzystać podczas naszych obecnych starań o wolność do decydowania o swoim ciele.

  • Historia aborcji w Polsce

    Obecnie polskie prawo aborcyjne jest jednym z najsurowszych w Europie. Jednak zagłębienie się w polską historię może cię zaskoczyć - aborcja nie zawsze była tematem tabu, a dostęp do niej nie zawsze był radykalnie ograniczany przez religijnych fundamentalistów.

    Czy wiedziałaś np., że był czas kiedy to właśnie Polska miała jedną z najbardziej liberalnych ustaw aborcyjnych w Europie? Albo że 2020 nie był pierwszym przypadkiem antykobiecego wyroku ogłoszonego przez Trybunał Konstytucyjny w związku z prawem do aborcji?

    Poznaj dzieje aborcji w Polsce

  • Historia prawa do aborcji na świecie

    Poznając historie z obcych krajów można zrozumieć różne strategie walk o prawa aborcyjne - na przykład dlaczego ważne może być wsparcie środowisk lekarskich, lub dlaczego referendum to paskudne rozwiązanie (1).

    1. Piszemy o tym również w dziale prawo jednak ograniczamy tam do minimum kontekst historyczny.

    Takie spojrzenie na chronologię zmian w prawie, ale również na działania innych oddolnych grup i kolektywów aborcyjnych, może być przydatne w tworzeniu własnych strategii działania i własnych podejść do walki o dostępną, legalną i bezpieczną aborcję.

    Historia aborcji na świecie