Miałam aborcję
wasze doświadczenia po przerwaniu ciąży
Wiele z nas ukrywa swoje aborcje przed resztą świata. Niewielu osobom mówimy o tym, że przerwałyśmy ciążę - ale nie musi tak być. Praktyka coming outu, czyli mówienia o swojej aborcji, to międzynarodowy fenomen dzięki któremu walczymy z aborcyjną stygmą.
Zebrane na tej stronie historie o aborcji pochodzą bezpośrednio od Was. Dzięki nim poznacie aborcję z wielu różnych perspektyw, bez zbędnego moralizowania, opowiedziane z pierwszej ręki.
Czemu warto mówić o aborcji?¶
Aborcje na całym świecie robione są codziennie. W cieniu politycznych debat robimy sobie aborcje, z różnych powodów, w różnych momentach swojego życia. Łączy nas aborcja i są nas miliony.
Zanim zanurkujesz w setki przesłanych nam historii, chciałybyśmy powiedzieć Ci czemu, według nas, warto mówić o swojej aborcji.
O aborcji mówią mężczyźni w garniturach¶
Wierzymy, że opinię na temat aborcji powinny mieć przede wszystkim osoby, które ją miały – a nie publicyści, religijni przywódcy czy inni gadatliwi mężczyźni.
Chcemy odebrać głos smutnym panom w garniturach i przekazać go osobom, których aborcja naprawdę dotyczy.
Ta strona poświęcona jest temu, żebyście mogły opowiedzieć o swoich doświadczeniach z aborcją i zostać wysłuchane.
Co daje coming out?¶
Mówienie i słuchanie aborcyjnych historii ma ogromną moc, a dzielenie się swoim aborcyjnym doświadczeniem może być pomocne, by pokazać innym osobom, że nie są w niej same. Pamiętajcie, że wszystkie wasze historie są ważne i warte usłyszenia.
Milcząc o aborcji, nie dajemy sobie szansy na zobaczenie, jak wiele nas jest - a przecież co trzecia kobieta w Polsce miała w życiu przynajmniej jedną aborcję1!
Skąd wziął się ten pomysł?¶
Pomysł by nagłaśniać aborcyjne historie nie wziął się znikąd. Pierwszy raz zrobiły to amerykani w 1969 roku i od tego czasu kobiety na całym świecie, mówią o swoich doświadczeniach by pokazać, jak bardzo są powszechne. Przeczytasz o tym więcej we wpisach poświęconym historii feminizmu i o głośnych comming outach.
Przegląd tekstów¶
Poniżej znajdziesz ostatnio dodane historie, a w archiwum przeczytasz ich setki. Jeśli jednak chcesz zapoznać się z nimi bardziej ogólnie, to przygotowałyśmy dla ciebie subiektywny przegląd.
-
GUS, 2013: "Badanie na dorosłych Polkach" www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_060_13.PDF ↩