Przejdź do treści

Miałam aborcję
wasze doświadczenia po przerwaniu ciąży


Wiele z nas ukrywa swoje aborcje przed resztą świata. Niewielu osobom mówimy o tym, że przerwałyśmy ciążę - ale nie musi tak być. Praktyka coming outu, czyli mówienia o swojej aborcji, to międzynarodowy fenomen dzięki któremu walczymy z aborcyjną stygmą.

Zebrane na tej stronie historie o aborcji pochodzą bezpośrednio od Was. Dzięki nim poznacie aborcję z wielu różnych perspektyw, bez zbędnego moralizowania, opowiedziane z pierwszej ręki.

Dziewczyna z banerem o treści - aborcyjny coming out - szykuje się do opowiedzenia do swojej aborcji, jest pogodna chociaż widać po niej tremę.

Czemu warto mówić o aborcji?

Aborcje na całym świecie robione są codziennie. W cieniu politycznych debat robimy sobie aborcje, z różnych powodów, w różnych momentach swojego życia. Łączy nas aborcja i są nas miliony.

Zanim zanurkujesz w setki przesłanych nam historii, chciałybyśmy powiedzieć Ci czemu, według nas, warto mówić o swojej aborcji.

O aborcji mówią mężczyźni w garniturach

Wierzymy, że opinię na temat aborcji powinny mieć przede wszystkim osoby, które ją miały – a nie publicyści, religijni przywódcy czy inni gadatliwi mężczyźni.

Chcemy odebrać głos smutnym panom w garniturach i przekazać go osobom, których aborcja naprawdę dotyczy.

Ta strona poświęcona jest temu, żebyście mogły opowiedzieć o swoich doświadczeniach z aborcją i zostać wysłuchane.

Co daje coming out?

Mówienie i słuchanie aborcyjnych historii ma ogromną moc, a dzielenie się swoim aborcyjnym doświadczeniem może być pomocne, by pokazać innym osobom, że nie są w niej same. Pamiętajcie, że wszystkie wasze historie są ważne i warte usłyszenia.

Milcząc o aborcji, nie dajemy sobie szansy na zobaczenie, jak wiele nas jest - a przecież co trzecia kobieta w Polsce miała w życiu przynajmniej jedną aborcję1!

Skąd wziął się ten pomysł?

Pomysł by nagłaśniać aborcyjne historie nie wziął się znikąd. Pierwszy raz zrobiły to amerykani w 1969 roku i od tego czasu kobiety na całym świecie, mówią o swoich doświadczeniach by pokazać, jak bardzo są powszechne. Przeczytasz o tym więcej we wpisach poświęconym historii feminizmu i o głośnych comming outach.

Przegląd tekstów

Poniżej znajdziesz ostatnio dodane historie, a w archiwum przeczytasz ich setki. Jeśli jednak chcesz zapoznać się z nimi bardziej ogólnie, to przygotowałyśmy dla ciebie subiektywny przegląd.


  1. GUS, 2013: "Badanie na dorosłych Polkach" www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_060_13.PDF 

Ostatnio dodane historie

Kiedyś zostanę super mamą

Oli, lat: 23

Nie bójcie się swojego wyboru, nikt nie ma prawa Was oceniać

Opiszę tutaj swoją historię. Jest to dla mnie pewna forma terapii, bo wiem że byłam jeszcze parę dni temu w takiej samej sytuacji jak wiele z Was. Szukałam wiele odpowiedzi, które uspokoją mnie i przygotują do podjęcia decyzji o aborcji.

Kazali czekać aż serduszko się zatrzyma

W., lat: 28

Czasami jest to najlepsze co możesz zrobić

Zawsze marzyłam o tym, aby zostać matką. Życie toczyło się tak jak chciałam, najpierw studia, później dobra praca, ślub i marzenia o wspólnej przyszłości.

Włoscy lekarze dali mi wybór

Bella, lat: 33

Walczmy o prawa kobiet!!!!

W życiu każdej kobiety zdarzają się momenty, które definiują jej przyszłość. Dla mnie, mieszkającej we Włoszech, jeden z takich momentów nadszedł, gdy dowiedziałam się, że moja ciąża zagraża mojemu życiu.

Nie wyobrażałam sobie innego scenariusza

Zosia, lat: 20

Dziewczyny, kobiety - nie bójcie się. To wasza decyzja. Nie twojego partnera, nie pana z mównicy sejmowej, nie twoich rodziców. To ty sama decydujesz o swoim życiu i to ty będziesz ponosić skutki niekorzystnej dla Ciebie decyzji. Działaj w zgodzie ze sobą.

O ciąży dowiedziałam się bardzo szybko, nigdy nie spóźnia mi się okres.

Nawet jeśli to nie jest łatwa decyzja...

Alicja , lat: 30

Nawet jeżeli to nie jest łatwa decyzja, to jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić bytu, nie sprowadzaj na świat życia, niewinnego życia.

Na początku ubiegłego roku zakończyłam trudny, burzliwy 10 letni związek.