Przejdź do treści

Wielka Brytania: Aborcja tabletkami w domu to mniejsza szansa powikłań!

Pandemia zrewolucjonizowała dostęp do aborcji w Wielkiej Brytanii. Odkąd pozwolono przyjmować tabletki aborcyjne (nazywane od czasu do czasu poronnymi) w domu w celu przerwania ciąży, liczba poważnych powikłań zdrowotnych spadła aż o dwie trzecie.

Wprowadzony w połowie marca lockdown w całej Europie bez wątpienia wpłynął na dostęp do opieki zdrowotnej. W Wielkiej Brytanii rząd wprowadził tymczasowe zmiany w przepisach dotyczących aborcji i na początku kwietnia zatwierdził możliwość zażywania w domu tabletek poronnych w pierwszych 10 tygodniach ciąży.

Warunkiem była rozmowa telefoniczna lub e-konsultacja z personelem medycznym. Wcześniej konieczna była wizyta osobista. Ta zmiana umożliwiła dostęp do aborcji bez konieczności wychodzenia z domu, co w trakcie restrykcyjnego lockdownu było zalecane. Aktualnie trwają konsultacje w sprawie utrzymania tych zmian na stałe.

Osoby świadczące usługi aborcyjne twierdzą, że ta zmiana znacznie poszerzyła i poprawiła dostęp do aborcji, a także zapewniła osobom przeprowadzającym aborcję większą kontrolę i godność w tym procesie. Badania wskazują, że nastąpiło przesunięcie – więcej aborcji przeprowadzanych jest teraz we wcześniejszym etapie ciąży.

Gdzie w UK robi się aborcję?

Dane Department of Health and Social Care pokazują, że wiele osób wybrało opcję aborcji farmakologicznej w domu, najszybciej jak to było możliwe. Fakt ten, przy jednoczesnym ogólnym wzroście liczby aborcji niechirurgicznych w kwietniu, zdaniem lekarzy_rek mógł być wynikiem niepewności ekonomicznej na początku pandemii. W czerwcu ponad połowa wszystkich aborcji miała miejsce w domu.

Pandemic revolutionised abortion access in the UK

Wcześniej wiele osób musiało podróżować i pokonywać spore odległości do klinik – w czasie pandemii podróż była trudniejsza i bardziej niebezpieczna, a czasem nawet niemożliwa.  

Aaron Flaherty, szef usług klinicznych w National Unplanned Pregnancy Advisory Service (NUPAS), powiedział, że samo zmniejszenie liczby podróży jest korzystne.

Przyjmując tabletki w domu, osoby nie muszą także brać urlopu ani szukać opieki nad dziećmi. Mogą zrobić aborcje, kiedy jest to dla nich najwygodniejsze.

Aaron Flaherty

Aborcja w domu to mniejsza szansa powikłań!

Oprócz ułatwienia dostępu do aborcji tymczasowa zmiana prawa przyniosła również korzyści zdrowotne. Dane dostarczone przez British Pregnancy Advisory Service (BPAS) wskazują na zmniejszenie ryzyka aborcji farmakologicznych we wszystkich przypadkach, przy czym zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań wynosi dwie trzecie a ryzyko związane z kontynuacją ciąży, która wymagałaby dalszego leczenia, spadło o prawie trzy czwarte.

ryzyko powiklań po aborcji w domu

Katherine O’Brien, zastępczyni  dyrektora ds. komunikacji i kampanii w BPAS, powiedziała, że możliwość zażywania tabletek poronnych w domu oznacza, że osoby mają większą wygodę do przyjmowania tabletek w prawidłowych odstępach czasu, ponieważ mogą to zaplanować zgodnie z pracą oraz opieką nad dziećmi i nie są ograniczane przez wizyty w klinice. Skrócony czas oczekiwania oznacza, że aborcje mają miejsce wcześniej, a pacjentki otrzymują pigułki w ciągu kilku dni, zamiast czekać tygodniami na wizytę, która pasuje do ich harmonogramu. To z kolei zmniejsza ryzyko powikłań medycznych.

Osobiście uważam to za bardzo frustrujące, że potrzebowaliśmy pandemii, aby ponownie ocenić, w jaki sposób usługi aborcyjne powinny być świadczone

Katherine O’Brien, zastępczyni  dyrektora ds.komunikacji i kampanii w BPAS.