Przejdź do treści

28 września – Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji

28 września na całym świecie aktywistki, działaczki, feministki gromadzą się, by wspólnie zaakcentować potrzebę i konieczność dostępu do bezpiecznej i darmowej aborcji.

Od lat przez Chile, Meksyk, Irlandię, Columbię, Argentynę, Salwador i wiele wiele innych miejsc przechodzi wielkie marsze z tej okazji. Piękne, taneczne, głośne. Dwa lata temu do tego grona dołączyła Warszawa za sprawą „Marszu dla bezpiecznej aborcji”, a rok temu po raz pierwszy Malta.

Dzień działań na rzecz bezpiecznej aborcji.

W tym roku również będzie obchodzony, ale nie wszędzie marszami. Np. w mieście Meksyk będzie dyskusja na temat wielokrotnej aborcji, a w La Paz w Boliwii debata o aborcji farmakologicznej. Z kolei w Irlandii odbędzie się warsztat z aborcji domowej tabletkami, a całe świętowanie tego dnia przeniosło się do internetu, ALE trwa dwa dni . 

W Warszawie wyjątkowo też nie będzie marszu, ale to nie znaczy, że nie będzie świętowania! Zaglądajcie na FB: Marsz dla bezpiecznej aborcji, bo tam czeka na Was niespodzianka… pojawi się lada dzień!

Temat 2020: samoobsługa aborcyjna

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji jest samoobsługa aborcyjna, aborcja w domu, telemedycyna i aborcja w czasach pandemii koronawirusa.

Dlaczego właśnie ten temat? Bez wątpienia to właśnie aborcja za pomocą leków w czasie pandemii była i jest wybawieniem dla setek tysięcy osób na całym świecie. Szeroko zakrojone badania pokazują, że samoobsługa aborcyjna lekami do aborcji przy ograniczonym zaangażowaniu pracowników i pracownic ochrony zdrowia zdrowia jest skuteczna, bezpieczna (a nawet bezpieczniejsza jak pokazuje przykład UK) i daje podobne rezultaty co aborcja farmakologiczna przeprowadzana przez pracowników i pracownice ochrony zdrowia.

Dla ogromnej liczby osób w niechcianych ciążach na całym świecie aborcja przeprowadzana samodzielnie nie jest rozwiązaniem awaryjnym (z powodu braku legalnego dostępu) czy „tymczasowym”; jest to dla nich rzeczywiście najlepsza, najtańsza i najwygodniejsza opcja aborcji. Jest to codzienność i często pierwszy wybór.

Weź z nami udział w świętowaniu!

My z okazji tego dnia zapraszamy Was na spotkanie online z nami Bezpieczna aborcja w domu. Jeśli sama masz doświadczenie aborcji, to podziel się nim z nami na stronie aborcyjne historie.

A teraz zapraszamy Was do rozpowszechniania dalej specjalnie na ten dzień przygotowanej video wiadomości.