Przejdź do treści

5 filmów o aborcji - subiektywna lista

Aborcja bywa tematem gorącym sporów, a filmy często prezentują ten temat bardzo niedokładnie. Postanowiłyśmy zaprezentować Wam naszą subiektywną listę tych filmów, które warto obejrzeć.

Nasze kryteria wyboru filmów

Kryteria, które wzięłyśmy pod uwagę to:

  • doświadczenie aborcji,
  • pomaganie sobie w przerywaniu ciąży,
  • polityczny wymiar aborcji

W niektórych filmach aborcja przeplata się jako jeden z mniej ważnych wątków (jak inne doświadczenia życiowe np. rozwód, wyjazd, zmiana pracy), a w pozostałych stanowi podstawę historii.

Dirty Dancing (1987) – filmowy klasyk

W Dirty Dancing aborcja stanowi bardzo ważny wątek. Johnny szuka partnerki do konkursu tanecznego, bo Penny musi dojść do siebie po niebezpiecznej aborcji. Baby nie tylko pomaga Penny zorganizować pieniądze na zabieg, ale też sprowadza do niej swojego ojca lekarza, a potem ćwiczy z Johnnym do konkursu.

Eleanor Bergstein reżyserka i współproducentka filmu, zapytana o to czemu zdecydowała się na umieszczenie wątku nielegalnej i niebezpiecznej aborcji w filmie o miłości i tańcu, odpowiedziała:

Prawdziwi ludzie w prawdziwym życiu czasem decydują się na aborcję, nawet wtedy gdy tańczą czy się zakochują.

Bardzo się zgadzamy, aborcja to jedno z wydarzeń w życiu. Może się wydarzyć, lub nie.

Półsłodki ciężar (Obvious Child, 2014) – realistyczny film o aborcji

obvious child jenny slate filmy o aborcji

Ten film pokazuje aborcję chyba w najbardziej uczciwy i rzeczywisty sposób. Donna zachodzi w nieplanowaną ciążę, nie jest gotowa na macierzyństwo. Razem ze swoim partnerem Maxem idą do kliniki aborcyjnej. Nie będziemy Wam spoilerować!

Little Woods (2018) – aborcja wśród osób czarnych

little woods filmy o aborcji

Bardzo trudno jest znaleźć film, który opowiada o aborcji i o osobach o czarnym kolorze skóry, Aborcja bywa tematem gorącym sporów, a filmy często prezentują ten temat bardzo niedokładnie. Postanowiłyśmy zaprezentować Wam naszą subiektywną listę tych filmów, które warto obejrzeć. Aborcja bywa tematem gorącym sporów, a filmy często prezentują ten temat bardzo niedokładnie. Postanowiłyśmy zaprezentować Wam naszą subiektywną listę tych filmów, które warto obejrzeć. dlatego bardzo Wam polecamy ten film.

Ollie mieszka w tytułowym miasteczku Little Woods w Północnej Dakocie. Na tydzień przed zakończeniem wyroku w zawieszeniu za przemyt leków siostra Ollie dowiaduje się o ciąży, której nie może kontynuować. Od najbliższej kliniki dzielą je setki mil, a to nie koniec problemów.

4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni (4 Months, 3 Weeks, and 2 Days, 2007) – film o nielegalnym zabiegu aborcyjnym

4 months 3 weeksan 2 days filmy o aborcji

Rumunia, ostatnie lata panowania Nicolae Ceausescu. Przyjaciółki – Otilia i Gabita współdzielą pokój w akademiku w Bukareszcie. Gabita zachodzi w niechcianą ciążę. Z obawy przed reakcją rodziców i otoczenia podejmuje decyzję o aborcji. Z pomocą w przeprowadzeniu nielegalnego zabiegu przychodzi jej pragmatyczna przyjaciółka.

Wbrew Regułom (The Cider House Rules, 1999) – przeprowadzanie aborcji w filmie

the cider house rules filmy o aborcji

Film oparty na powieści Johna Irvinga pod tytułem „Regulamin tłoczni win.” Historia Homera Wellsa, chłopaka z domu dziecka, wychowanego przez lekarza, dr Wilbura Larcha. Larch uczy Wellsa praktyki medycznej, również wykonywania aborcji. Polecamy ze względu na doskonałą grę Charlize Theron, a wątek aborcyjny jest bardzo ciekawie przedstawiony.

Prywatna Sprawa (A Private Matter, 1992) – film o aborcji oparty na faktach

a private matter 1992 filmy o aborcji

Film oparty na prawdziwej historii Sherri Finkbine, kobiety, która próbowała zakończyć swoją piątą ciążę z powodu poważnych wad płodu. Wada płodu jest wynikiem zażywania bardzo popularnego w tamtych czasach leku. Historia działa się w Arizona w roku 1962, czyli w czasach, kiedy aborcja w USA była nielegalna i kryminalizowana.

Więcej filmów i seriali o aborcji

Jeśli znasz te filmy albo masz ochotę na oglądanie serialu z aborcyjnym wątkiem, być może zainteresuje cię też nasze top 10 aborcyjnych seriali i filmów wybrane przez nasze aborcyjne koleżanki, uważaj natomiast na anty-aborcyjną propagandę – np. z filmem „Nieplanowane” rozprawiamy się pod tym adresem.