Przejdź do treści

Belgijski rząd po raz drugi wspiera finansowo osoby z Polski w dostępie do aborcji

Aborcja Bez Granic z radością przyjęła informacje, o tym, że ​​belgijski rząd po raz drugi zapowiedział wsparcie finansowe dla kobiet, które muszą wyjechać z Polski, aby uzyskać dostęp do aborcji.

Wsparcie na ręce Justyny

30 czerwca 2022 w Brukseli Sekretarz Stanu ds. Równości Płci Sarah Schlitz ogłosiła, że przekażą 20 000 euro na Aborcję Bez Granic, aby wesprzeć osoby, które nie mają dostępu do aborcji w Polsce. Informacja ta została przekazana osobiście Justynie Wydrzyńskiej – działaczce oskarżonej o pomoc w w aborcji.

Justynie Wydrzyńskiej grożą trzy lata więzienia za to, że wysłała swoje tabletki aborcyjne kobiecie będącej w przemocowej relacji. Justyna i Ania zostały nakryte, bo mąż Ani kontrolował jej telefon, pocztę mailową. Wezwał policję, gdy Ania wróciła do domu z tabletkami. 14 lipca w Warszawie odbędzie się druga rozprawa sądowa. Więcej o sprawie przeczytacie na stronie kampanii „Jak Justyna”.

Jesteśmy wdzięczne i wzruszone, bo to realna pomoc, której bardzo potrzebują osoby zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży szczególnie dotknięte wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Liczba osób potrzebujących naszej pomocy w organizacji aborcji potroiła się, a wsparcie od polskiego rządu jest żadne, dlatego jesteśmy wdzięczne za wsparcie udzielone przez rząd Belgii i mamy nadzieję, że inne kraje wezmą z niej przykład. Polscy politycy też powinni wziąć przykład z Belgii, ale póki co wolą udawać, że aborcji w Polsce nie ma, a osoby takie jak ja stawiać przed sądem.

Justyna Wydrzyńska, członkini Aborcyjnego Dream Teamu i Aborcji Bez Granic

Rząd Belgii już drugi raz zdecydował się wesprzeć finansowo sieć Aborcji Bez Granic

W zeszłym roku sekretarz stanu Sarah Schlitz i minister Frank Vandenbroucke przekazali 10 000 euro na zabiegi aborcji dla Polek, których nie stać na wyjazd za granicę na aborcję. Za sprawą działań Sekretarz Stanu ds. Równości Płci Sary Schlitz rząd Belgii po raz kolejny przekazuje darowiznę – tym razem będzie to 20 000 euro. Belgia jest pierwszym i jak dotąd jedynym krajem europejskim, który wspiera finansowo dostęp do aborcji dla osób z Polski.

Aborcja Bez Granic zapewnia informacje i wsparcie finansowe wszystkim osobom w Polsce, które z jakiegokolwiek powodu potrzebują pomocy w dostępie do aborcji. W Polsce aborcja jest ograniczona nawet w przypadku śmiertelnych wad płodu; w październiku 2020 r. Polski Trybunał Konstytucyjny zaostrzył prawo antyaborcyjne i zlikwidował przesłankę zapewniającą dostęp do aborcji w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. W ciągu 12 miesięcy od wydania orzeczenia Aborcja Bez Granic pomogła ponad 34 000 osób w dostępie do bezpiecznej aborcji i nadal otrzymuje około 800 telefonów miesięcznie. Każdego dnia razem z Aborcją bez Granic 94 osoby z Polski ma dostęp do bezpiecznej aborcji. Codziennie 90 przyjmuje tabletki aborcyjne a 4 wyjeżdżają na zabieg aborcji do zagranicznej kliniki. W 2021 roku Aborcja Bez Granic przeznaczyła ponad 1,5 miliona PLN na zabiegi aborcji w drugim trymestrze ciąży. Łącznie 1541 osób z Polski miało bezpieczną aborcję w klinikach w Holandii, Niemczech, Anglii, Francji i Belgii.

Aborcja to ochrona zdrowia

Podczas spotkania z Justyną Wydrzyńską, Kingą Jelińską i Natalią Broniarczyk – działaczkami Aborcyjnego Dream Teamu i Aborcji Bez Granic (30 czerwca) Sekretarz Stanu ds. Równości Płci Sarah Schlitz podkreśliła, że dostęp do aborcji jest kwestią ochrony zdrowia, której Polska nie chce zapewniać a odpowiedzialność za zapewnię jej przenosi na inne państwa. Rząd Belgii zauważa, że państwo polskie nie chroni zdrowia swoich obywatelek. Informacja o finansowaniu aborcji przez belgijski rząd pojawia się kilka dni po tym, jak w sejmie został odrzucony obywatelski projekt Legalna Aborcja Bez Kompromisów. Posłowie i Posłanki zagłosowali przeciwko projektowi pomimo 66% poparcia społecznego dla legalnej aborcji do 12. tygodnia ciąży bez podawania powodów.

Dostęp do aborcji jest podstawowym prawem, które musi zapewnić każdy demokratyczne państwo. Pozwala kobietom swobodnie rozporządzać swoim ciałem, aby chronić ich zdrowie i nie być zmuszanym do rezygnowania ze swoich możliwości. Biorąc pod uwagę wzrost ruchy antyaborcyjnych, antyrównościowych, antykobiecych, konieczne jest również konkretyzowanie tych praw na poziomie belgijskim i praca nad tym na poziomie europejskim, aby zbudować równość w Europie. Wspieram działalność Aborcji bez Granic, która zmuszona jest zastąpić rolę państwa polskiego i wspieramy również belgijskich parlamentarzystów i parlamentarzystek w Izbie, którzy podejmują inicjatywy mające na celu zagwarantowanie prawa do aborcji w Konstytucji.

Sarah Schlitz, Sekretarz Stanu ds. Równości Płci