Przejdź do treści

Billboard Aborcji Bez Granic w centrum Warszawy

Aborcja Bez Granic pomogła w aborcji ponad 5000 osobom z Polski w trakcie pierwszego roku działania. Z tej okazji w centrum Warszawy (most Poniatowskiego, dokładnie nad ulicą Solec) zawisł billboard promujący działania Aborcji Bez Granic.

Billboard, na którym znajdują się dane kontaktowe grupy, ma na celu wykorzystanie niesamowitej ilości poparcia społecznego, jakie okazały setki tysięcy osób, które wyszły na polskie ulice w proteście przeciwko dalszym ograniczeniom już okrutnego i restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego w Polsce oraz pogłębianie świadomości na temat pomocy oferowanej przez Aborcję Bez Granic.

Nasz billboard to również sygnał solidarności ze wszystkimi osobami, które mogą potrzebować aborcji, a przyszło im żyć w kraju dostęp do aborcji w publicznym szpitalu jest niemożliwy. Chcemy, żeby wszystkie osoby, które mogą potrzebować aborcji, wiedziały, że nie są same i mogą liczyć na pomoc Aborcji Bez Granic.

Informacja o wsparciu od ABG

O ABG

Aborcja Bez Granic (ABG) powstała 11 grudnia 2019, żeby pomagać osobom w niechcianej ciąży w Polsce lub poza jej granicami. W trakcie pierwszego roku działalności ponad 5000 osób zwróciło się do ABG po pomoc w przerwaniu ciąży. Ta liczba nie zawiera setek zapytań, które zostały skierowane bezpośrednio do organizacji wchodzących w skład inicjatywy ABG, Kobiety w Sieci (Polska), Abortion Dream Team (Polska), Women Help Women (międzynarodowa), Abortion Network Amsterdam (Holandia), Ciocia Basia (Niemcy) czy Abortion Support Network (Anglia).

W trakcie pierwszego roku działania Aborcja Bez Granic:

  • Odebrała 7 007 połączeń od 5 237 osób, które szukały informacji i wsparcia w przerwaniu ciąży
  • Pomogła 2199 osobom w dostępie do bezpiecznych tabletek aborcyjnych, które można zażyć samodzielnie w domu, kierując osoby do Women Help Women
  • Wsparła finansowo 263 osoby w drugim trymestrze ciąży w organizacji wyjazdu, pobytu i zabiegu w zagranicznej klinice
  • Łączna kwota wsparcia wynosiła  329 419 PLN, a średnia kwota wsparcia na osobę to 3 766 PLN
  • Otrzymała olbrzymią widoczność w trakcie ogólnopolskich protestów  w związku z decyzją TK z 22 października. Liczba telefonów znacznie wzrosła (z 300 miesięcznie do 300 dziennie) po ogłoszeniu decyzji o zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego i protestach w całej Polsce, dzięki którym numer został bardzo rozpowszechniony
  • Podkreślała, że jesteśmy bezwarunkowo za aborcją dla każdej osoby, która jej potrzebuje.