Przejdź do treści

Dzięki nam szpital w Oleśnicy robi najnowocześniejsze aborcje w Polsce

Women Help Women i ADT podarowały szpitalowi w Oleśnicy zestawy do aborcji metodą próżniową! Ale i bez naszej pomocy dział ginekologii w Oleśnicy robi już od dłuższego czasu wiele, by świadczyć najlepszą, nowoczesną i bezpieczną pomoc w aborcji.

Cieszymy się, że szpital w Oleśnicy wspólnie z nami wytycza standardy w dobrej opiece około aborcyjnej nie oglądając się na dziadersów w polityce, medycynie i prawie!

Ale czym jest ta aborcja próżniowa i skąd pomysł na prezent dla Oleśnicy?

Bezpieczna aborcja... czyli jaka?

Gdy mówimy, że aborcja może być dobra, to mamy na myśli zastąpienie starych metod, takich jak łyżeczkowanie czy cewnikowanie, metodami zalecanymi przez Światową Organizację Zdrowia.

Gdy mówimy, że aborcja może być łatwa, to mamy na myśli łatwe do opanowania przez cały personel medyczny, proste, ale przede wszystkim bardzo skuteczne i bezpieczne metody.

Historia aborcji próżniowej

Jedną z takich jest aborcja metodą próżniową, która ma już ponad 50 lat. Rurka do aborcji próżniowej została wynaleziona równolegle na przełomie lat 60/70 w USA, Rosji i Chinach. Do Europy dotarła za sprawą Harveya Karmana. Latem 1972 roku w Paryżu, gdy aborcja była tam zakazana, Karman zaprezentował rurkę podczas spotkania zorganizowanego przez aktorkę i działaczkę feministyczną Delphine Seyrig.

„Zawsze chcieliśmy pomagać kobietom, nie mogliśmy, ponieważ nie mieliśmy techniki” - powiedział pewien ginekolog w Paryżu po tym spotkaniu.

Aborcja próżniowa współcześnie

Dziś metoda próżniowa jest jedną z najbezpieczniejszych metod aborcyjnych. Jest dostępna na całym świecie i zalecana przez WHO. Organizacje walczące o szeroki dostęp do bezpiecznej aborcji (takie jak np. FIGO) zapewiają szkolenia i sprzęt medykom w krajach, w których odetek śmierci kobiet spowodowanej niebezpiecznymi metodami aborcji jest stosunkowo wysoki.

Organizacje eksperckie już od wielu lat mówią o konieczności zastąpienia łyżeczkowania i cewnikowania metodą próżniową, która jest znacznie mniej inwazyjnym - i tym samym bezpieczniejszym - zabiegiem. "Próżniówka" jest też stosunkowo prosta i nie wymaga specjalnej przestrzeni ani osobnego drogiego sprzętu. Wręcz przeciwnie - podobnie do innych nowoczesnych metod aborcji jest bardzo tania.

Na czym polega aborcja próżniowa?

Aborcja próżniowa polega na rozszerzeniu szyjki macicy i próżniowej ekstrakcji (wyciągnięciu) płodu wraz z innymi tkankami. Urządzenie zwane Ipasem (technicznie rzecz biorąc przypominające dużą strzykawkę) umożliwia wytworzenie podciśnienia i usunięcie zawartości macicy przez rurkę o rednicy dobranej do wieku ciąży.

Zabieg wykonuje się przeważnie pod znieczuleniem miejscowym, a kobieta już tego samego dnia może wrócić do domu.

Czemu przekazałyśmy Oleśnicy zestaw do aborcji?

Nie chcemy tracić czasu na przekonywanie anty-aborcyjnych polityków. Skupianie się na zmianach prawnych, poprawianie beznadziejnych i anty-pajcenckich wytycznych i dogadywanie się z facetami u władzy na pewno jest potrzebne, ale to nie jest nasza główna misja. Naszym zadaniem jest zwiększanie dostępu do bezpiecznej aborcji - tu i teraz.

Szpital w Oleśnicy bez ustannie i sam z siebie stara się roziwjać i szkolić w zakresie ginekologii i bezpiecznej aborcji. Chcemy go w tym wspierać - stąd inicjatywa przekazania zestawów do aborcji próżniowej ich ginekologożkom i ginekologom.

Ginekoloższki z Oleśnicy na profilu FB Babki babkom piszą:

Dziękujemy Wam Dziewczyny. <3 Zestawy do tej pory nie były dostępne w Polsce. 👏👏👏

Oleśnica niedość, że jest szpitalem, który najnowocześniejszymi dostępnymi metodami zapewnia polkom najwięcej szpitalnych aborcji rocznie, to od wczoraj jest też pierwszym polskim szpitalem, w którym będzie można przerwać ciążę za pomoca aborcji próżniowej!