Przejdź do treści

Podsumowanie roku 2019

2019 rok był dla ADT pełen wrażeń. Zrobiłyśmy znacznie więcej niż miałyśmy w planach. Nie byłoby to możliwe bez waszego wsparcia i współpracy. Postanowiłyśmy podsumować mijający rok i chcemy podzielić się z Wami najważniejszymi wydarzeniami z naszym udziałem.

Styczeń 2019 – warsztaty aborcyjnego haftowania

Wspólnie z Atakamakata i Madame Q haftowałyśmy o aborcji. To właśnie na tym wydarzeniu powstał pomysł na wyhaftowane poduszeczki przypominające kształtem tabletki do aborcji farmakologicznej, których używamy podczas warsztatów. Żeby tego było mało, nasza Karolina połknęła hafciarskiego bakcyla i ruszyła własną inicjatywę – Abortion Embroidery – czyli aborcyjny haft na instagramie. Jeśli jeszcze nie śledzicie jej konta, to szybko zacznijcie! Atakamata i Madame Q – chcemy więcej!

W niemieckim magazynie “Der Spiegel” ukazał się materiał filmowy autorstwa Agaty Szymańskiej-Medina i Veroniki Frenzel pod tytułem “Wszystkie za jedną”, którego duża część to opowieść o działalności ADT.

Luty 2019 – gościmy na konferencji aborcyjnej w Tajwanie i przejmujemy Podkarpacie

Połowa ADT była w Tajlandii na ważnej międzynarodowej konferencji aborcyjnej, IWAC 2019. Kinga miała prezentację o tabletkach aborcyjnych i działalności Women Help Women oraz Kobiet w Sieci, a Karolina o tym, ile zła wyrządzają ustawy aborcyjne i dlaczego ich nie potrzebujemy.

ADT pojechał do Rzeszowa, by podczas spotkania “Aborcja Bez Przekłamań” porozmawiać o tym, czy aborcja jest bezpieczna, jak z zakazem aborcji radzą sobie osoby w niechcianych ciążach, czy aborcja farmakologiczna jest dobrym wyborem, skąd wziąć leki, ile to kosztuje i jak uzyskać wiarygodne i rzetelne informacje. To był nasz pierwszy wyjazd na Podkarpacie ale mamy nadzieje, że nie ostatni!

baner „Nie jesteś sama” na Podkarpaciu - billboard ADT "Jedna na trzy"

Dodatkowo przez cały luty w dwóch podkarpackich miastach wisiały nasze billboardy #NieJesteśSama. Gdy w  sieci pojawiła się informacja, że radni i radne PIS planują uczynić Podkarpacie „strefą wolną od aborcji”, musiałyśmy zareagować. Zorganizowałyśmy zrzutkę i w miesiąc uzbierałyśmy kwotę potrzebną na produkcję i rozklejenie dwóch wielkoformatowych plakatów z solidarnościowych hasłem. W ten sposób chciałyśmy przypomnieć,  że zakaz aborcji nie eliminuje zjawiska aborcji. Zakazy czynią ją droższą, trudniej dostępną i bardziej wstydliwą. Aborcja była, jest i będzie – na Podkarpaciu też. Billboardy zawisły w Krośnie i Przemyślu.

Marzec 2019 – manifa w Warszawie, Chorwacji i aborcyjny zjazd w Amesterdamie

Byłyśmy na warszawskiej Manifie w aborcyjnym bloku: “Miałaś? Kochasz?” Nazwa bloku nawiązywała bezpośrednio do naszej kampanii “Kocham osobę, która miała aborcję”. Na tę okazję przygotowałyśmy stosowne patykowce, transparenty i naklejki. Nasza Justyna miała też poruszające przemówienie o swoim aborcyjnym doświadczeniu - zobacz je na facebooku.

8 marca nasza Karolina była na feministycznym Nocnym Marszu organizowanym przez kolektyw Faktiv w Zagrzebiu, gdzie niosła transparent z jednym z naszych najważniejszych haseł “Pomagajmy sobie w aborcjach” po chorwacku!

Pod koniec marca ruszyłyśmy do Amsterdamu na spotkanie strategiczne. Wizytę w Holandii wykorzystałyśmy na pokazanie Wam kliniki aborcyjnej poprzez nasz kanał na Instagramie. Zaraz po wizycie w Amsterdamie pojechałyśmy do Poznania na spotkanie o aborcji farmakologicznej, a ostatniego dnia marca miałyśmy warsztaty o aborcji farmakologicznej z koalicją Sex Work Polska.

Kwiecień 2019 – Inroads i konferencja CREA

Połowa ADT pojechała do Nepalu, by uczestniczyć w spotkaniu organizacji partnerskich sieci Inroads i konferencji CREA. Pobyt w Nepalu był też czasem farmaceutycznej turystyki – chodziłysmy po aptekach i sprawdzałyśmy, czy łatwo jest nabyć środki do aborcji farmakologicznej. Okazało się, że jest to bardzo proste – w Katmandu w większości aptek leki do aborcji farmakologicznej dostępne są bez recepty, a ich koszt wynosi około 7 dolarów amerykańskich. 

Maj 2019 – spotkania bez tabu, wydanie ZINa, nowa strona WWW oraz feministyczno queerowy festiwal filmowy

ADT ruszyło na północ. W ramach #SexEdGdańsk prowadziłyśmy spotkanie „Aborcja – bez tabu, bez wstydu”, a głównym tematem była aborcja farmakologiczna.

Spotkanie w Gdyni zbiegło się z premierą naszego ZINa „Potrzebujesz aborcji? Nie jesteś sama”. ZIN powstał dzięki wsparciu Funduszu Feministycznego i jest efektem współpracy pięciu grup i organizacji: Kobiety w Sieci, Women Help Women, Ciocia Basia, Abortion Network Amsterdam i ADT. Od premiery rozdałyśmy i rozesłałyśmy ponad tysiąc egzemplarzy!

Pod koniec maja ruszyła też nasza strona aborcyjnydreamteam.pl na której możecie znaleźć najważniesze informacje o aborcji oraz zostawić swoją aborcyjną historię. Przez pół roku wpłynęło ponad trzydzieści historii!

Karolina uczestniczyła w feministyczno-queerowym festwialu „SMOQUA”, gdzie poprowadziła spotkanie o aborcji w filmach i serialach.

Czerwiec 2019  – spotkania i comming outy aborcyjne oraz trans-inkluzywne aborcje

Pojechałyśmy do Torunia na jedno z naszych spotkań otwartych o aborcji farmakologicznej oraz poprowadziłyśmy pierwszy w Toruniu aborcyjny storyteling „Słuchaj i mów”. Mówienie i słuchanie aborcyjnych historii ma ogromną moc. Mało co potrafi z taką siłą jak nasze doświadczenia przegonić aborcyjną stygmę. Na własnej skórze doświadczyłyśmy tego podczas warsztatu w Toruniu.

Pod koniec czerwca skorzystałyśmy z zaproszenia grupy Dziwnowo, by poprowadzić spotkanie o tytule „Nie tylko kobiety potrzebują aborcji. Czy argumenty pro choice nadążają za rzeczywistością?”. Podczas tego spotkania wspólnie zastanawialiśmy i zastanawiałyśmy się, kogo i jak debata wokół aborcji (i szerzej praw kobiet) wyklucza. To było dla nas bardzo wartościowe spotkanie!

Lipiec 2019 – początek Aborcji Bez Granic

ADT powróciło do Amsterdamu, by wspólnie z Abortion Support Network, Women Help Women, Kobietami w Sieci, Ciocią Basią i Abortion Network Amsterdam (ANA) rozpocząć pracę nad inicjatywą Aborcja Bez Granic. Po powrocie czekał na nas fantastyczny news – stałyśmy się grantobiorczyniami Global Fund for Women. 

Sierpień 2019 – sieciujemy się z europejskimi aborcjonistkami

Połowa ADT pojechała na Maltę i poznała tamtejsze aktywistki feministyczne oraz realia aborcyjne tam funkcjonujące. Z radością przyjęłyśmy wiadomość, że we wrześniu 2019 przez stolicę Malty przejdzie pierwszy aborcyjny marsz z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji. 

Wrzesień 2019 – Marsz Dla Bezpiecznej Aborcji

Członkinie ADT działają w kolektywie Marsz Dla Bezpiecznej Aborcji. Z okazji Światowego Dnia Aborcji, który obchodzony jest 28 września przez Warszawę przeszedł drugi marsz proabo!

fot. Piotr Łapiński / LAPP PRESS PHOTO

Marsz dla aborcji, to coś więcej niż protest, demonstracja czy sprzeciw. Marsz dla aborcji to święto solidarności osób z doświadczeniem aborcji, to czas kiedy wychodzimy na ulicę, tańczymy, śpiewamy, krzyczymy i żądamy bezpiecznej aborcji dla wszystkich osób, które jej potrzebują. 

Październik 2019 – warsztaty i premiera zina „aborcja bez stygmy

Warsztaty ADT - Aborcja bez stygmy

Abortion Dream Team workshops in Warsaw, Poland. 10.2019, Warsaw, Poland

Spełniło się nasze marzenie – warsztat „Aborcja Bez Stygmy”, nad którym pracowałyśmy kilka miesięcy stał się faktem. Przez dwa dni ponad 50 osób z różnych miejscowości spotkało się w Warszawie, by wziąć udział w tym wydarzeniu. Ponad 40 osób uczestniczących, 7 trenerek, aborcyjne coming outy, wzruszenie, warsztat z prawa, wystąpień medialnych, języka. Podczas warsztatu premierę miał nasz poradnik „Chcę pisać i mówić o aborcji bez stygmy, który zaprojektowała i oprawiła graficznie Kaja Kochnowicz.

Listopad 2019 – piszą o nas w zagranicznej prasie, a my piszemy do Noizza

ADT w amerykańskim Harper Bazaare! Wydaje nam się, że ten artykuł o naszej pracy to doskonały przykład tego, jak można inaczej pisać o aborcji! Inaczej, czyli normalnie, bez dramatu, bez tabu, bez wstydu.

Amerykański antyaborcyjny film „Nieplanowane” trafił do ponad 170 kin w Polsce. ADT skorzystało z zaproszenia NOIZZ.PL i napisało recenzję. Ile ten film ma wspólnego z prawdą i jak jest jego rzeczywisty cel? Jak ważne jest przeciwdziałanie stygmatyzacji aborcji i co wspólnego ma filmowa Abby z Normą McCorvey czyli słynna Roe z procesu Roe vs Wade?

Grudzień 2019 – oficjalna inauguracja Aborcji Bez Granic

Grudzień to miesiąc naszych urodzin. Dokładnie 11 grudnia 2016 roku rozpoczęłyśmy działalność jako Aborcyjny Dream Team i założyłyśmy nasz fan page na Facebooku. W tym roku połączyłyśmy świętowanie urodzin z inauguracją inicjatywy „Aborcja Bez Granic”, która ma na celu wspierać wszystkie osoby mieszkające w Polsce i potrzebujące dostępu do bezpiecznej aborcji.

Inicjatywa jest wynikiem współpracy kilku aktywistycznych organizacji i grup nieformalnych działających w czterech krajach. Wspólnie z Abortion Network Amsterdam, Abortion Support Network, Kobietami w Sieci, Ciocią Basią i Women Help Women połączyłyśmy siły, żeby  dostęp do aborcji był łatwiejszy dla osób mieszkających w Polsce. „Aborcja Bez Granic” to przede wszystkim wsparcie, również to finansowe, ale też techniczne, logistyczne i emocjonalne. Możesz do nas zadzwonić: +48 22 292 25 97

Wlepa Aborcji Bez Granic

Inicjatywę Aborcja Bez Granic ogłosiłyśmy podczas happeningu, w którym 50 osób przeszło w symbolicznym, ale też bardzo realnym, marszu z walizkami i plecakami na Dworzec Centralny. Chciałyśmy w ten sposób pokazać, że podróżowanie po aborcję to nasza codzienna rzeczywistość. Dla wielu osób jednak niedostępna z powodu barier finansowych. Aborcja Bez Granic znosi te bariery.

fot: Agata Kubis

To był intensywny rok!

To tylko część naszych aktywności. Przez cały rok odpowiedziałyśmy na ponad 1500 pytań dotyczących aborcji, które wysyłacie nam na fejsbuku, mailu czy instagramie.

Kilkadziesiąt osób przeprowadziło aborcję farmakologiczną z naszym wsparciem. Poza tym nieustannie promowałyśmy przekaz, że „Aborcja jest ok”, bo to przede wszystkim nasze doświadczenie a nie tylko polityka czy sprawa światopoglądowa. Walczyłyśmy ze stygmatyzacją aborcji poprzez nasze grafiki, quizy na Instagramie czy publikując wasze historie. Udzieliłyśmy kilkunastu wywiadów dla mediów, które są zainteresowane naszą działalnością.

W roku 2020 na pewno nie zwolnimy. Planujemy wydać książkę o prawdziwych aborcyjnych doświadczeniach, ale też o Organizacje i aktywizmie wokół aborcji, o języku czy strategiach. Książka będzie pod redakcją Karoliny Domagalskiej, czyli autorki reportażu „Aborcja Jest Ok”.

Planujemy też intensywnie jeździć z warsztatami – wybieramy się m.in. do Białegostoku, Gdańska, Radomia, Wrocławia czy Olsztyna. A w wakacje będzie niespodzianka, ale już teraz możemy zdradzić, że uważnie czytamy ewaluacje z naszych warsztatów i skoro są prośby o aborcyjną letnią szkołę, to czemu mamy jej nie zrobić?

Śledźcie naszego facebooka, stronę i instagrama, by być na bieżąco. 

Dziękujemy, że jesteście z nami. To właśnie dzięki Wam tak wiele udaje nam się zrobić!