Przejdź do treści

Przemoc domowa - jak o niej pisać odpowie poradnik CPK: "Dlaczego nie odeszła wcześniej?"

Działaczki z Centrum Praw Kobiet przygotowały poradnik dla mediów, który pomoże dziennikarzom w walce z przemocą wobec kobiet.

Patrycja Wieczorkiewicz oraz Joanna Gzyra z Centrum Praw Kobiet piszą o swoim poradniku:

Język kształtuje rzeczywistość – dlatego tak ważne jest to, jakim językiem posługują się media informując o przemocy wobec kobiet. Centrum Praw Kobiet na podstawie analizy doniesień medialnych o przemocy wobec kobiet, a w szczególności o przypadkach kobietobójstwa, przygotowało poradnik dla dziennikarzy i dziennikarek, zawierający praktyczne porady, jak pisać o przemocy bez stygmatyzacji, traumatyzowania i przerzucania odpowiedzialności ze sprawcy na ofiarę.

Centrum Praw Kobiet

Poradnik pobrać można ze strony CPK lub bezpośrednio od nas. Przygotowałyśmy też post na IG z krótkim podsumowaniem byście mogły udostępnić go na swoich profilach.

Przemoc domowa, a aborcja

W poradniku CPK pojawia się akapit o przemocy reprodukcyjnej – czyli tej związannej z życiem intymnym i prokreacją. Do takiej przemocy wliczamy m.in. utrudnianie dostępu do antykoncepcji i aborcji, sabotowanie antykoncepcji, zmuszanie do ciąży (na przykład poprzez wywieranie presji) czy zmuszanie do aborcji w sytuacji w której sama chce urodzić dziecko.

Osoby, które piszą do nas z prośbą o wsparcie, często są w sytuacji w której doświadczają tego rodzaju przemocy. Codziennie pomagamy nie tylko młodym dziewczynom ale i dorosłym kobietom, które są w relacjach z partnerami, którym boją się powiedzieć, że nie chcą kontunuwać ciąży, przed którymi muszą ukrywać nie tylko aborcję, ale sam fakt zajścia w ciążę.

Zdajemy sobie, że hasło „rzuć go jeśli jest przeciwny aborcji” nie dla wszystkich jest równie łatwe i równie bezpieczne. Jeśli jesteś jedną z kobiet będącą w przemocowej relacji pamiętaj, że możesz liczyć nie tylko na naszą pomoc w dostępie i zorganizowaniu bezpiecznej aborcji, ale też na siostrzeńskie organizacje takie jak np. Centrum Praw Kobiet.

Przypominamy też osobom, którym już dzisiaj pomagamy – nie jesteście nam nic winne – nie musicie dla nas nic robić, by otrzymać wsparcie w przerwaniu ciąży nie trzeba spełnić żadnych specjalnych warunków. Jesteśmy przekonane co do ludzkiego prawa do bezpiecznej aborcji, braku stygmy i wstydu.

Jestem mężczyzną – jak mam wspierać w aborcji?

W tym roku wraz z grupą mężczyzn nagrałyśmy klip „Jej ciało jej wybór” o tym co mężczyźni myślą o aborcji. Pojawia się na nim m.in. Hubert Urbański ale też twórca internetowy Gargamel. To dobry wstęp do zobaczenia co mówią i myślą sojusznicy kobiet.

Pamiętaj: aborcja to nie sprawa światopoglądowa – ⅓ dorosłych kobiet w Polsce ma za sobą doświadczenie przynajmniej jednej aborcji. Są to osoby o różnym statusie społecznym – zarówno bogate ale i doświadczające różnych form wykluczenia ekonomicznego. Są wśród nich również wierzące i praktykujące katoliczki (które również mogą zawsze na nas liczyć!).

Z tego powodu, jeśli chcesz być dobrym sojusznikiem, nie sprowadzaj aborcji do teoretycznej dyskusji! Dobre sojusznictwo opiera się na rzetelnej wiedzy, zdolności do wyłapywania antyaborcyjnych mitów i przeciwdziałaniu stygmatyzacji. Nasz tekst paru sposobów przeciwko stygmatyzacjo aborcji to najlepszy poradnik jaki możesz znaleść w sieci.

Poradnik w papierze

Poradnik napisany przez działaczki z CPK został wsparty grantem od Het Actiefonds – przeznaczymy go na druk poradnika, by potrzebujące go osoby, mogły przekazać go wykluczonym cyfrowo znajomym, ale też zostawić w miejscach publicznych do szerszego użytku.

Dzięki wsparciu Het Actiefonds wszystkie osoby, które wspierają aktywnie ADT i się do nas po niego zgłoszą, w przysżłym roku (druk chwilę zajmie) otrzymają go od nas za darmo wraz z wlepkami i innymi drobnymi upominkami.

Poradnik ilustrowała niezastąpiona Kaja Kochnowicz.