Przejdź do treści

Wsparcie finansowe na aborcje dla Polek i Ukrainek od fransuckiego rządu

Rząd francuski przeznacza 60 000 euro na Aborcje Bez Granic, by ta mogła pomóc ukraińskim uchodźczyniom w dostępie do aborcji.

Pieniądze na aborcję

Trzy ministry z francuskiego rzadu Brigitte Bourguignon, ministra zdrowia i profilaktyki, Isabelle Rome, minister do spraw równouprawnienia kobiet i mężczyzn, różnorodności oraz równych szans i Clément Beaune, ministra do spraw europejskich przekazały informacje, że rząd francuski zdecydował się wesprzeć  infolinię Aborcji Bez Granic darowizną w wysokości 60 000 euro. Darowizna została przekazana za pośrednictwem IPPF (International Planned Parenthood Federation) i będzie przeznaczona na pomoc uchodźczyniom z Ukrainy, które uciekły przed wojną do Polski i potrzebują aborcji.

Ukraińskie uchodźczynie w Polsce, pośród których znajdują się ofiary przemocy seksualnej, nie mają dostępu do aborcji. Inicjatywa, którą podejmujemy wraz z Isabelle Rome i Brigitte Bourguignon wpisuje się w nasze nieustanne zaangażowanie w ochronę praw kobiet. Naszym obowiązkiem jest stać na czele walki o równość w Europie. Niezmiennie postulujemy więc wpisanie prawa do aborcji do Karty praw podstawowych Unii Europejskiej. Pragniemy ponownie podkreślić tę deklarację w ostatni dzień francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Clément Beaune, minister delegowany do spraw europejskich

Od 1 marca do teraz Aborcja Bez Granic pomogła ponad 550 uchodźczyniom z Ukrainy w dostępie do aborcji. 5 osób z pośród tych 550 wyjechało ze wsparciem Aborcji Bez Granic na aborcję do zagranicznej kliniki. Pozostałe osoby uzyskały wsparcie w dostępie do aborcji farmakologicznej.  Dodatkowo Women Help Women organizacja członkowska Aborcji Bez Granic przesłała do ukraińskich organizacji feministycznych 10 tysięcy zestawów tabletek aborcyjnych, aby kobiety, które pozostały na miejscu mogły mieć dostęp do bezpiecznej aborcji. 

Francja solidarna z Justyną Wydrzyńską

Informacja o francuskim wsparciu finansowym jest przekazana na 10 dni przed drugą rozprawą sądową jednej z aktywistek Aborcji Bez Granic. Justyna Wydrzyńska jedna z osób odbierających telefon zaufania Aborcji Bez Granic est oskarżona o pomoc w aborcji. Justynie grożą trzy lata więzienia za to, że wysłała swoje tabletki aborcyjne kobiecie będącej w przemocowej relacji. Justyna i Ania zostały nakryte, bo mąż Ani kontrolował jej telefon, pocztę mailową. Wezwał policję, gdy Ania wróciła do domu z tabletkami. 14 lipca w Warszawie odbędzie się druga rozprawa sądowa. Więcej o Justynie dowiecie się na stronie kampanii „Jak Justyna”.

Od początku nieuzasadnionej rosyjskiej inwazji, Francja stoi pewnie u boku ludności Ukrainy. Kobiety są szczególnie narażone na przemoc seksualną. Dlatego, wspólnie z Brigitte Bourguignon i Clémentem Beaune, postanowiliśmy wesprzeć Ukrainki, które znalazły się w Polsce. Dostęp do aborcji jest ich podstawowym i niezbywalnym prawem.

Isabelle Rome, ministra delegowana w gabinecie premiery do spraw równouprawnienia kobiet i mężczyzn, różnorodności oraz równych szans

Co robi Aborcja Bez Granic?

Aborcja Bez Granic zapewnia informacje i wsparcie finansowe wszystkim osobom w Polsce, które z jakiegokolwiek powodu potrzebują pomocy w dostępie do aborcji. W Polsce aborcja jest ograniczona nawet w przypadku śmiertelnych wad płodu; w październiku 2020 r. Polski Trybunał Konstytucyjny zaostrzył prawo antyaborcyjne i zlikwidował przesłankę zapewniającą dostęp do aborcji w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. W ciągu 12 miesięcy od wydania orzeczenia Aborcja Bez Granic pomogła ponad 34 000 osób w dostępie do bezpiecznej aborcji i nadal otrzymuje około 800 telefonów miesięcznie. Każdego dnia razem z Aborcją bez Granic 94 osoby z Polski ma dostęp do bezpiecznej aborcji. Codziennie 90 przyjmuje tabletki aborcyjne a 4 wyjeżdżają na zabieg aborcji do zagranicznej kliniki. W 2021 roku Aborcja Bez Granic przeznaczyła ponad 1,5 miliona PLN na zabiegi aborcji w drugim trymestrze ciąży. Łącznie 1541 osób z Polski miało bezpieczną aborcję w klinikach w Holandii, Niemczech, Anglii, Francji i Belgii.

Od początku rosyjskiej inwazji Ministerstwo Zdrowia wspiera Ukrainę i ofiary konfliktu poprzez pomoc uchodźcom przebywającym we Francji, opiekę nad ukraińskimi pacjentami i przekazanie dużej ilości środków medycznych do Ukrainy i krajów z nią sąsiadujących. Przez darowiznę na rzecz Międzynarodowej Federacji Planowanego Rodzicielstwa, wspólnie z Isabelle Rome i Clémentem Beaune, chcemy okazać wsparcie dla wysiedlonych ukraińskich kobiet i nasze niezachwiane oddanie prawu do aborcji, niezbędnemu dla zdrowia i wolności kobiet.

Brigitte Bourguignon, ministra zdrowia i profilaktyki