Przejdź do treści

Rok wojny. Rok aborcyjnego wsparcia dla Ukrainek i migrantek.

Dziś mija rok od ataku na Ukrainę i rozpoczęcia pełnoskalowej wojny, która niestety trwa do teraz. Podsumowujemy dane o wsparciu jakie organizacje aborcyjne udzielały w tym czasie.

Jako Aborcja Bez Granic, czyli inicjatywa 6 organizacji pomagających w aborcjach, w ciągu ostatnich 12 miesiącach pomogłyśmy co najmniej 1814 osobom z Ukrainy w niechcianych ciążach w dostępie do aborcji.

Zdecydowana większość osób przerwała ciążę tabletkami aborcyjnymi, które pozyskały od WHW, ale były też osoby, które nabywały misoprostol w inny sposób (taki jak lewe recepty czy handlarze).

ADT towarzyszyło im w trakcie brania tabletek.

30 osób wyjechało za granicę na aborcję ciąży w drugim trymestrze. Większość z nich miała stwierdzone wady płodu, ale były też osoby, które decydowały się przerwać zaawansowane ciąże z powodu działań wojennych i obawy o przyszłość.

Nie wszystkie z tych osób wyjeżdżały na aborcję bezpośrednio z Polski. Niektóre z nicgh odzywały się do Aborcji Bez Granic jeszcze z Ukrainy, bo z powodu sytuacji w państwie nie były w stanie zrobić aborcji w ukraińskim szpitalu.

Współpraca z Ukraińskimi organizacjami

40 tysięcy zestawów aborcyjnych i 100 tysięcy tabletek "dzień po"

Jako Aborcja Bez Granic pośredniczyłyśmy w przekazywaniu tabletek aborcyjnych i tabletek „dzień po” do organizacji feministycznych działających w Ukrainie, by te mogły rozdawać je osobom na miejscu. Women Help Women przekazało ponad 40 tysięcy zestawów leków aborcyjnych i ponad 100 tysięcy tabletek „dzień po”.

Ponad ćwierć miliona złotych

Aborcja Bez Granic, oprócz tabletek aborcyjnych i tabletek "dzień po" na pomoc Ukrainie przeznaczyła ponadto 266 870 złotych. Zdecydowana większość tej kwoty, to pieniądze przeznaczone na zabiegi aborcji w zagranicznych klinikach (w większości w Holandii) i zniżki bądź całkowite zniesienie kwoty darowizny za tabletki aborcyjne.

Wsparcie w aborcji

Na naszej stronie znajdują się instrukcje zamówienia i zażycia tabletek aborcyjnych w językach ukraińskim i rosyjskim.