Przejdź do treści

Zjazd organizacji pomagających w aborcji w Warszawie

Europarlamentarzystki żądają od Polski wycofania zarzutów dla Justyny Wydrzyńskiej; Kremlowskie Ordo Iuris dołącza do pozwu przeciwko organizacji aborcyjnej, która pomaga kobietom z Ukrainy

Europa nie godzi się na oskarżanie Justyny, a głosy solidarności z nią płyną z całego świata: “Żądamy, natychmiastowego wycofania wszystkich zarzutów wobec Justyny Wydrzyńskiej”.

Odbywają się demonstracje solidarnościowe w Hadze, Londynie oraz miastach w Irlandii.

Argentynki, które rok temu wywalczyły legalną aborcję napisały do Justyny list ze słowami wsparcia: “kochamy cię, nie damy się i będziemy dalej pomagać w aborcjach”.

Ponad 76 członków i członkiń europarlamentu napisało apel do polskiego rządu: “Żądamy natychmiastowego wycofania wszystkich zarzutów!”.

Fundamentaliści przeciwko Justynie

Do rozprawy przeciwko Justynie, ze wsparciem dla przemocowego męża dołącza Ordo Iuris – organizacja finansowana przez Kreml. Tak wyglądają Putinowskie wpływy w Polsce.

Rosyjskie powiązania Ordo Iuris zostały ujawnione dwa lata temu. Mimo to rząd dalej współpracuje z tą fundamentalistyczną instytucją o coraz większych wpływach.

Tymczasem to właśnie do organizacji w której pracuje Justyna zgłaszają się uciekające przed wojną Ukrainki – od początku inwazji co najmniej 45 kobiet poprosiło o pomoc w przerwaniu ciąży Aborcję Bez Granic.

Ciężko jest oszacować ich dokładną liczbę, gdyż wiele z nich nie ujawnia swojego pochodzenia. Aborcja bez Granic pomaga w dostępie do aborcji 94 osobom dziennie.

W 2020 roku Justyna podzieliła się swoimi tabletkami z osobą w niechcianej ciąży, Anią, która wchodziła w dwunasty tydzień . Justynę przejęła tragiczna historia Ani, która była kontrolowana i szantażowana przez męża, który zmuszał ją do urodzenia kolejnego dziecka. Teraz grożą jej 3 lata więzienia.

Mimo bycia uwikłaną w polityczne rozgrywki, Justyna cieszy się ogromnym wsparciem swoich dzieci, w tym nastoletniej córki i jej kolegów i koleżanek ze szkoły średniej. Wzrusza ją, kiedy coraz więcej osób pisze: “zrobiłabym jak Justyna – należy sobie pomagać”.

Przerywanie własnej ciąży jest w Polsce legalne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca aborcję farmakologiczną co najmniej do 12-stego tygodnia w domu, jako bezpieczną metodę nie wymagającą nadzoru medycznego.

Dziś o 10:00 przedstawicielki największych organizacji wspierających w aborcjach, spotkały się w Warszawie w obliczu haniebnych ataków upolitycznionej przez Ziobrę prokuratury.

Aborcja Bez Granic to inicjatywa 6 różnych europejskich organizacji, w tym naszej, wspierających osoby w Polsce w dostępie do bezpiecznej aborcji. Większość osób w Polsce przyjmuje tabletki aborcyjne – mifepriston i misoprostol. Każdego dni co najmniej 4 osoby wyjeżdżają z nami za granicę na zabieg aborcji do zagranicznej kliniki. Aborcja Bez Granic pokrywa koszty podróży i zabiegu. W zeszłym roku pomogłyśmy 34 tysiącom osób i przeznaczyłyśmy na to 1,5 mln złotych.

Women Help Women (org. międzynarodowa)

W ubiegłym roku z ASN skontaktowały się setki osób z Polski. Większość z nich była w drugim trymestrze chcianej ciąży. Ale dowiedziały się o wadach płodu. Każda sytuacja jest inna, ale to co je łączy to wstyd, osamotnienie i poczucie porzucenia przez Polskę. Stygmatyzacja, karanie i ściganie działaczek które pomagają w aborcjach, jest kolejną warstwą tego okrucieństwa.

ASN (Anglia)

Abortion Network Amsterdam zapewnia pomoc logistyczną, kontakt z kliniką, i w razie potrzeby, wsparcie finansowe osobom chcącym mieć aborcję w Holandii. Ale nasza praca, tak naprawdę, sprowadza się do wysłuchania Twoich potrzeb i uszanowania Twojego wyboru. Ty i Twój wybór się liczą: chcesz aborcji, wiec jesteśmy tu – solidarnie – dla Ciebie. Jak Justyna.

ANA (Holandia)

Od lat codziennie rozmawiamy z osobami w Polsce i pomagamy im w dostępie do aborcji w Niemczech. Codziennie na nowo uczymy się jakim dramatem jest bycie w niechcianej ciąży w kraju, w którym rządzi antyaborcyjne prawo. W Polsce całe wsparcie w dostępie do aborcji spoczywa na barkach aktywistek. Ich kryminalizacja to uderzenie w każdą osobę, która może zajść w niechcianą ciążę. Kryminalizacja empatii i troski to państwowa przemoc, której musimy stawiać opór.

Ciocia Basia (Niemcy)

Jesteśmy gotowe na proces. Jesteśmy dumne z naszej pracy. Przejęłyśmy całkowicie zadania państwa w dostarczaniu bezpiecznej aborcji. W Polsce dostęp do bezpiecznej aborcji zależy całkowicie od takich organizacji jak Aborcja Bez Granic i takich osób jak Justyna.

Aborcyjny Dream Team

Dziękuję za całe wsparcie. Najbardziej swoim dzieciom, przyjaciółkom i rodzinie. Wiem, że należy sobie pomagać, a ten cyrk tego nie zmieni.

Justyna Wydrzyńska (forum Kobiety w sieci)