Zrób aborcyjny coming out w Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji¶
Z tej okazji chcemy Wam zaproponować inny niż dotychczas sposób świętowania: aborcyjne coming outy! Nie miałxś aborcji? Nie chcesz mówić o niej publicznie? Prosimy, nie zniechęcaj się i doczytaj do końca! Mamy kilka pomysłów…
Geneza święta¶
Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji zawdzięczamy działaczkom z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów. 28 września 1990 roku w tamtym regionie odbyły się pierwsze akcje na rzecz dekryminalizacji aborcji. W 2011 r. sieć WomensGlobal Wgnrr (Globalna sieć kobiet na rzecz praw reprodukcyjnych) ogłosiła 28 września dniem międzynarodowych działań i zaczęła zachęcać do Organizacje i aktywizmu na rzecz bezpiecznej aborcji w innych regionach. Od tamtego czasu święto się rozprzestrzeniło. 28 września stał się, uznanym na arenie międzynarodowej, dniem Organizacje i aktywizmu na rzecz bezpiecznej aborcji. To dzień, w którym protestujemy, maszerujmy, żądamy dostępu do bezpiecznej aborcji, dzień, w którym aborcja wychodzi na ulice i pokazuje, że jest częścią naszego życia.
Nasze pomysły Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji 2021¶
1. Powiedz o swojej aborcji¶
Zorganizuj wydarzenie, w ramach którego spotkacie się gdzieś w mieście i stworzycie bezpieczną przestrzeń dla osób, które będą chciały głośno opowiedzieć o swoich doświadczeniach! Wystarczy wziąć do rękę szczekaczkę lub mikrofon, głęboki wdech i… bez wstydu. Bez strachu. Powiedzieć: ja też miałam aborcję! Towarzyszyłam w aborcji. Kocham osobę, która miała aborcję.
2. Przeczytaj o aborcji¶
Jeżeli z jakiegoś powodu uważacie, że mówienie o swoich aborcjach nie jest rozwiązaniem dla Was, wydrukujcie aborcyjne historie, które odczytacie na żywo. Możecie też zebrać opowieści znajomych.
Na naszej stronie możecie też spisać swoje doświadczenia i przekazać w ten sposób je komuś do przeczytania.
3. A co, jeśli nie demonstracja?¶
Być może masz za sobą doświadczenie aborcji i chciałabyś, aby ktoś się o niej dowiedział, ale obecnie jest to niemożliwe (każdy powód do zachowania tego dla siebie jest okej).
Z pomocą przychodzi nowa odsłona partyzantki aborcyjnej. Dzięki jej pierwszej odsłonie rozpowszechniłyśmy numer telefonu do Aborcji Bez Granic (22 29 22 597!), który stał się najpopularniejszy w kraju zaraz po 112 i telezakupach Mango.
Teraz pora na wykrzyczenie światu Twojej historii w możliwie najbezpieczniejszych warunkach. Wystarczy, że ją spiszesz, wydrukujesz, weźmiesz przyjaciółkę albo całą ekipę aborcyjnych osób partyzanckich i rozkleicie plakaty w swojej okolicy.
Wyobraź to sobie: Twój sąsiad czeka na autobus, czyta coming out początkowo nie wiedząc, co to jest i czyje to doświadczenie, ale w pewnym momencie orientuje się, że już nie ma odwrotu – ktoś właśnie opowiedział mu swoją aborcyjną historię.
Jakaś nastolatka dowiaduje się dzięki Tobie, jak wygląda aborcja i że ciąża to jeszcze nie ostateczność. Niebinarna osoba z doświadczeniem przerwania ciąży dowiaduje się, że nie jest sama. Czyjaś mama widzi Twój tekst i postanawia o swojej aborcji opowiedzieć córce. Możesz zmienić aborcyjną rzeczywistość!
4. Wyoutuj się w social mediach¶
Wrzuć na swój profil grafikę, żeby oznajmić światu „miałam aborcję”, „jestem przyjaciółką aborcyjną” czy „kocham osobę, która miała aborcję”. Gotowe wzory znajdziesz poniżej. Nie zapomnij oznaczyć postu tagiem #AborcyjnyComingOut .
5. Co tylko zechcesz!¶
Możesz też podzielić się tym pomysłem z nami. A jeśli organizujesz wydarzenie powiedz nam o tym, chętnie je nagłośnimy!
Razem przeciwko stygmatyzacji¶
Stygmatyzacja aborcji to negatywne przedstawianie osób, które poszukują informacji o aborcji, przerywają ciąże, świadczą usługi aborcyjne czy po prostu popierają aborcję. Powstrzymuje ona osoby od poszukiwania pomocy, której potrzebują, prowadzi też do zwiększenia liczby niebezpiecznych zabiegów.
Jesteśmy głęboko przekonane, że przeciwdziałanie stygmatyzacji aborcji jest tak samo ważne, jak polityczny lobbing i próby zmiany prawa, to też odczarowanie tematu, zdjęcie piętna z aborcji normalnie, bez tabu, bez dramatu.
Udokumentowane działania możesz oznaczyć #AborcyjnyComingOut – znajdźmy się tego dnia, poczujmy solidarność i poznajmy nasze historie.