Przejdź do treści

Aborcja dla Polek przez telekonsultacje: propozycja holenderskiej Zielonej Lewicy

6 marca Corinne Ellemeet, posłanka GroenLinks, zaprezentowała nowy projekt, jaki z ramienia swojej partii pcorzedstawi rządowi Holandii. Zakłada on możliwość wysyłania tabletek aborcyjnych do Polski w ramach telemedycyny. Po konsultacji medycznej tabletki byłyby wysyłane pocztą.

Czy już niedługo będzie można zamówić tabletki aborcyjne z Holandii?

Prawo aborcyjne współtworzone z kobietami

To nie pierwsza wizyta Corinne Ellemeet w Warszawie. Polityczka spotkała się tydzień temu w Warszawie z przedstawicielkami organizacji proaborcyjnych (Aborcyjny Dream Team, Aborcja Bez Granic, Women Help Women), aby skonsultować swój pomysł i dostosować go do rzeczywistych potrzeb osób w niechcianych ciążach w I trymestrze.

Aborcja na telefon?

Ustawa miałaby umożliwiać organizacjom aborcyjnym (jak WHW) wydawanie tabletek aborcyjnych po konsultacji medycznej, jeżeli pacjentka byłaby z kraju, w którym dostęp do aborcji jest niemożliwy lub utrudniony. W praktyce oznacza to Polskę i Maltę. 

Jak mówi posłanka:

“Prawo do aborcji nie powinno być narzucane przez granice. Kobiety żyjące poza Holandią zasługują na naszą solidarność. Mój projekt oferuje legalne rozwiązanie, które nie koliduje z polskim prawem. Mogłoby to zapewnić kobietom bezpieczeństwo.”

Corinne Ellemeet

Najnowsze wytyczne WHO w sprawie aborcji

Światowa Organizacja Zdrowia w swoich najnowszych wytycznych “Abortion care guideline” (marzec 2022) zaleca szersze stosowanie telemedycyny oraz znoszenie niepotrzebnych barier w dostępie do aborcji.

Skuteczność, dostępność i bezpieczeństwo usług telemedycznych w aborcji została potwierdzona w badaniach naukowych oraz w praktyce. Organizacje non-profit, grupy feministyczne jak Women Help Women oraz infolinie aborcyjne na całym świecie od wielu lat korzystają z rozwiązań technologicznych, aby skutecznie polepszyć dostęp do aborcji w krajach, gdzie jest on ograniczony.

„Przyjęcie tabletek aborcyjnych w domu jest bardzo bezpieczne, gdy kobiety mają dostęp do informacji i leków. Organizacje aktywistyczne na całym świecie, również w Polsce, są pionierkami ulepszeń w dostępie do aborcji. Cieszymy się, że praca Women Help Women w dostarczaniu aborcji osobom w Polsce jest ceniona jako niezbędna. To kolejny przykład, gdy zagraniczni politycy i polityczki naprawiają szkody wyrządzane przez polskie prawo antyaborcyjne, podczas gdy nasi politycy debatują o referendach. Tymczasem osoby mieszkające w Polsce potrzebują dostępu do aborcji teraz – i my go zapewniamy.”

mówi Kinga Jelińska z Women Help Women

Od marca 2020 roku, ze względu na pandemię COVID-19, telewizyty stały się powszechną praktyką na przykład w Wielkiej Brytanii: tabletki aborcyjne zażywa się w domu, po rozmowie z pielęgniarką lub położną. Podobnie jest w wielu stanach USA, w których dostęp do aborcji został zdelegalizowany po unieważnieniu wyroku w sprawie Roe v. Wade.

Prawo aborcyjne w Holandii

Obecnie holenderskie prawo pozwala na wzięcie tabletek aborcyjnych tylko po odbyciu wizyty lekarskiej. Jedna na dziesięć aborcji w Holandii dotyczy osoby spoza kraju. Coraz więcej z nich to mieszkanki Polski.

Ustawa proponowana przez Corinne Ellemeet nie koliduje z polskim prawem. Posłanka znana jest ze swojej działalności na rzecz ułatwienia dostępu do aborcji. Jej ostatni sukces to zniesienie obowiązkowego, pięciodniowego oczekiwania na zabieg aborcji od pierwszej wizyty w klinice i umożliwienie przepisywania tabletek aborcyjnych lekarzom rodzinnym.

Sukcesy europejskich sieci organizacji aborcyjnych

Aborcja Bez Granic, inicjatywa pomagająca osobom w niechcianych ciążach, wspiera logistycznie i finansowo w aborcji zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy. W ciągu ostatniego roku pomogła 44 tysiącom osób. Około 42 tysiące przerwało ciążę metodą farmakologiczną w domu, do Holandii wyjechało ok. 800 osób w drugim trymestrze ciąży.

O wyzwaniach, z jakimi mierzą się pracownicy holenderskich klinik po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego opowiadała Femke van Straaten, kierowniczka dwóch z nich, podczas posiedzenia sejmowego 10 stycznia 2023 roku.