Przejdź do treści

Dania chce przeznaczać 3 miliony zł rocznie na aborcję dla osób z Polski

Duńskie partie polityczne: Sojusz Czerwono-Zielonych i Partia Społeczno-Liberalna chcą, aby państwo duńskie przeznaczyło 20 milionów DKK (ponad 12 milionów PLN) w ciągu czterech lat na pomoc osobom z Polski w przeprowadzeniu aborcji w Danii.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 20 mln DKK trafi do organizacji Sex & Society, która we współpracy z międzynarodową siecią Aborcja Bez Granic umożliwi dostęp do aborcji około 165 osobom rocznie.

Propozycja została poparta przez liberalno-konserwatywną partię Venstre, obecnie największą w opozycji.

Aborcja w Danii

Dania zezwala na aborcję na żądanie do dwunastego tygodnia, chyba że życie lub zdrowie osoby w ciąży są zagrożone.

Propozycja ta może być szczególnie pomocna dla osób w drugim trymestrze ciąży, które mają stwierdzone wady genetyczne płodu. To właśnie te osoby zostały najmocniej dotknięte przez decyzje pseudo trybunału z 22 października 2020 roku.

Aborcja Bez Granic – ile aborcji zrobiłyśmy w ciągu roku?

Od czasu wejścia w życiu decyzji TK, do dzisiejszego dnia, sieć Aborcja Bez Granic pomogła ponad 20 tysiącom osób, z czego ponad 800 to były osoby w drugim trymestrze ciąży potrzebujące wyjazdu do zagranicznej kliniki.

Osoby korzystające z pomocy Aborcji Bez Granic najczęściej wyjeżdżają do Holandii i Anglii. Łączna kwota wsparcia udzielonego przez wszystkie organizacje wchodzące w skład Aborcji Bez Granic od 22 października 2020 roku wynosi ponad pół miliona polskich złotych. Kwota ta obejmuje nie tylko koszt zabiegu, ale też organizacje podróży i pobytu w danym kraju.

Aborcja Bez Granic z radością przyjęła informację o duńskiej propozycji wsparcia dla osób z Polski.