Przejdź do treści

Aborcyjny Dream Team w ambasadzie Holandii

Zaproszone przez Panią Ambasador Królestwa Niderlandów – Daphne Bergsma’e mogłyśmy podziękować jej za wspieranie setek polek, których życie ratuje holenderska służba zdrowia.

To nasze drugie spotkanie z ambasadorką Holandii w Polsce. Daphne Bergsma jest zainteresowana detalami sprawy Justyny, która stanęła przed sądem za pomoc w aborcji kobiecie, która była ofiarą przemocy i kontroli nad swoim życiem ze strony despotycznego męża.

Miesiąc temu zostałyśmy poproszone przez Ambasadorkę o pilne spotkanie, by opowiedzieć o tym jak przebiegnie pierwsza rozprawa.

Jako że w zeszłym tygodniu dostałyśmy poparcie ponad 80 europosłanek/posłów, a na rozprawę nie zostały wpuszczone przedstawicielki ambasad Szwecji i Norwegii (przy jednoczesnej obecności Ordo Iuris jako quazi-oskarżyciela reprezentującego „interesy płodu”), miałyśmy jej wiele do opowiedzenia.

Zapewniłyśmy ją, że mimo skrajnego upolitycznienia sprawy, jesteśmy przygotowane na jej dalszy przebieg i dalej liczymy na wsparcie międzynarodowe.

Ambasadorka Holandii zdaje sobie sprawę, że Polska ma jedno z najbardziej restrykcyjnych praw anty-aborcyjnych w Unii Europejskiej i to właśnie do Holandii wyjeżdża najwięcej kobiet w drugim trymestrze ciąży.

Daphne Bergsma była bardzo poruszona, gdy dowiedziała się o holenderskich lekarkach które mówią, że do holenderskich klinik aborcyjnych zaczyna przyjeżdżać coraz więcej kobiet, którym trzeba ratować już nawet nie zdrowie, ale życie.

To właśnie po wyroku pseudo-trybunału z 2020 roku, który zaostrzył prawo aborcyjne w Polsce, rozpoczęła się masowa aborcyjna migracja polskich pacjentek.

Polska polityka anty-aborcyjna bardzo mocno obciąża holenderski system ochrony zdrowia. Przyjeżdżające do Holadnii osoby potrzebuję szczególnego rodzaju opieki, bo często są w ciążach chcianych i planowanych, ale obarczonych poważnymi wadami. W Polsce nie otrzymały one nawet dostępu do pełni informacji o swoim stanie zdrowia i rokowaniach ciąży. Obowiązek zadbania o zdrowie psychiczne i fizyczne i psychiczne spoczywa na takich organizacjach jak Aborcja Bez Granic i holenderskich lekarzach i lekarkach.

„Tylko w 2021 roku, Holandia uratowała życie co najmniej 900-set polkom, które zmuszone były do wyjazdu i otrzymały wsparcie od Aborcji Bez Granic. Koszt zabiegu wynosi 4,5 tys zł i dla większości z nich ta kwota była nieosiągalna, ale dzięki darowiznom nie musiałyśmy odmówić ani jednej osobie.