Przejdź do treści

Eurodeputowani i sprawa aborcji - spotkanie z ADT i ABG

Aborcyjny Dream Team spotkał się z eurodeputowanymi z Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, która przyjechała interweniując w sprawie antyaborcyjnego prawa w Polsce. W spotkaniu wzięły udział również aktywistki z innych organizacji feministycznych takich jak Centrum Praw Kobiet i Federa.

Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia z misją w Polsce

Eurodeputowani, jako oficjalna misja europarlamentu, nie wybierają się nigdy nigdzie bez ważnego powodu. Mimo ich przyjazdu do Polski żaden z polskich ministrów, w tym minister służby zdrowia, nie pofatygował się na oficjalne spotkanie.

Odmowa spotkań polskich władz z delegacjami Parlamentu Europejskiego staje się powoli normą i budzi tylko podejrzenia, że rząd ma coś do ukrycia.

usłyszała w PE dziennikarka RMF FM

Dziennikarze RMF FM przypominają, że już we wrześniu polskie władze odmówiły już spotkania z Komisją śledczą PE ds. Pegasusa, szpiegowskiego oprogramowania.

Instytucje państwowe zignorowały de facto całkowicie tę delegację, wysyłając trzeciej-czwartej rangi urzędników.

powiedział Robert Biedroń

Przewodniczącym misji został Fred Matić, który jest współautorem rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2021 roku, w której podkreśla się, że prawo do bezpieczniej i legalnej aborcji jest prawem człowieka.

ADT i Aborcja Bez Granic na spotkaniu z eurodeputowanymi

Występujemy tutaj jako Aborcja Bez Granic – największa w Polsce inicjatywa zajmująca się dostępem do aborcji. W ciągu zaledwie jednego dnia wspieramy kobiety w tylu aborcjach co Polska opieka zdrowotna w ciągu całego 2021 roku. To 107 aborcji dziennie. Co Polska zapewnia kobietom przez cały rok, my dajemy od siebie każdego dnia.

mówiły zaproszone na spotkanie aktywistki aborcyjne

Aborcja Bez Granic sieć organizacji z Polski i innych europejskich krajów. Sieć ABG zapewnia wsparcie osobom w niechcianej ciąży zarówno w postaci tabletek do samodzielnej aborcji w domu jak i w postaci pomocy logistycznej i finansowej z wyjazdem do zagranicznej kliniki aborcyjnej. Od wydania wyroku na kobiety przez pseudotrybunał w 2020 roku pomogłyśmy ponad 78 tysiącom osób.

Według naszych danych 99% aborcji w Polsce to aborcje za pomocą tabletek poronnych, które gwarantuja bezpieczną aborcję w zaciszu własnego domu. Jednak w ostatnim czasie ponad dwa tysiące kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży zdecydowało się na wyjazd za granicę z naszą pomocą.

W ciągu ostatnich dwóch lat sieć Aborcji Bez Granic przeznaczyła na aborcyjne wsparcie ponad 2 miliony złotych by opłacić te wszystkie aborcje. Wsparcie które otrzymałyśmy pochodziło również od rządów innych krajów. Belgia już dwukrotnie dotowała sieć ABG, a Francja zadeklarowała że nie pozostanie w tyle i również przeznaczy środki, tym bardziej, że polskie Organizacje i aktywizm wspierają również uchodźczynie – m.in. z Ukrainy.

relacjonowały eurodeputowanym aktywistki ADT

Anty-aborcyjne prawo i represje przeciw aktywistkom

Eurodeputowani byli szczególnie zainteresowani sprawą Justyny Wydrzyńskiej, której grożą 3 lata więzienia za przekazanie tabletek aborcyjnych. Politycy nie kryli wsparcia dla Justyny które wyrazili już wielokrotnie w ostatnich miesiącach.

Sprawa Justyny jest przykładem politycznych represji – sprawa została założona przeciwko Justynie na polityczne zlecenie. W swoim raporcie o obecnym „prawie” aborcyjnym eurodeputowani będą musieli zaakcentować problem z prawożądnością i niezależnością sądownictwa w ogóle. Jak mówią: „temat ten powraca w UE”.

Od 2017 roku w wyniku „reform” sądownictwa prokurator generalny i minister sprawiedliwości został jedną osobą. Może on więc nominować według własnego, niekontrolowanego przez nikogo, uznania sędziów co zagraża niezależności sądownictwa i podważa perspektywę uczciwego procesu.

Już podczas pierwszego przesłuchania Justyny sędzina ujawniła swoje zadanie dopuszczając do udziału w rozprawie skrajnie fundamentalistyczną grupę Ordo Iuris w roli dodatkowego quazi-prokuratora. Ordo Iuris przekonuje, że znajduje się na sali w celu obrony interesów płodu i jego następców (sic!).

argumentowały aktywistki ADT i ABG mówiąc o upolitycznieniu procesu

Każda rozprawa jest obserwowana przez ambasadorów, polskie parlamentarzystki, oraz reprezentacje organizacji praw człowieka takie jak Amnesty International, Frontline Defenders, Human Rights Watch i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Swojego wsparcia polskich aktywistkom udzieliło również FIGO (The International Federation of Gynecology and Obstetrics), która jest największą federacją organizacji ginekologicznych i położniczych na świecie. Lekarze zarządali by polskie władze wycofali wszystkie zarzuty.

ONZ wysyła specjalnych komisarzy w związku z naruszeniami praw człowieka w polsce

Do Polski Organizacja Narodów Zjednoczowych wysłała 4 Specjalnych Sprawozdawców zaniepokojonych łamaniem praw człowieka przez Polskę. Melissa Upreti, Tlaleng Mofokeng, Mary Lawlor i Reem Alsalem wnoszą o nie ściganie Justyny za pomoc w bezpiecznej aborcji szczególnie w sytuacji przemocy domowej.

Odpowiedź udzielona reprezentacji ONZ przez 3 ministerstwa sprowadzała się do jednego zdania: „wasze obawy są bezpodstawne, ponieważ w Polsce chroni się życie od poczęcia” (co nigdy nie było nawet legalnie podstawne).

Dalsza działalność ADT i ABG

Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia wspiera polskie oddolne grupy aborcyjne. Politycy z ulgą przyjeli wiadomość o tym, że Aborcyjny Dream Team i inne organizacje wchodzące w skład Aborcji Bez Granic nie przestają działać i dalej będą wspierać osoby w niechcianych ciążach.

Następne przesłuchanie Justyny odbędzie się 11 stycznia 2023 roku. Skazanie Justyny zagroziłoby nie tylko innym aktywistkom, ale mogłoby doprowadzić do niemal całego ograniczenia dostępu do bezpiecznej aborcji w Polsce.