Przejdź do treści

Skandaliczna reakcja KO: próba uciszenia Jany Shostak

Wczoraj Jana Shostak stanęła otwarcie przed opinią publiczną i podzieliła się historią swojej aborcji, wyrażając jednocześnie przekonanie, że aborcja powinna być dostępna przez cały okres ciąży, jeśli osoba tego potrzebuje. To wyjątkowo odważne wystąpienie - Jana wypowiedziała się w imieniu wielu kobiet, które często nie mają możliwości opowiadania o swoich doświadczeniach.

Dziś jednak dowiedziałyśmy się, że Jana straciła swoje miejsce na liście KO do sejmu.

Czemu wstąpienie Shostak było ważne?

Praktyczki aborcyjne takie jak my wiedzą, że aborcja powinna być dostępna tak szybko, jak to możliwe i tak późno, jak to potrzebne. Aborcja Bez Granic wysyła zarówno do Belgii i Francji osoby w 27 oraz w 37 tygodniu ciąży na zabiegi aborcji. Aborcja wykonywana jest albo metodą chirurgiczną, albo metodą farmakologiczną. Metoda chirurgiczna nazywana jest rozszerzeniem szyjki macicy i ekstrakcją (ang. dilation and extraction).

Czasem potrzebujemy aborcji później, czasem wcześniej. Taka jest rzeczywistość. Jana nie powiedziała nic nieprawdziwego, wręcz przeciwnie - powiedziała samą prawdę.

Wiele osób podejmujących decyzje o aborcji w zaawansowanej ciąży przerywa ją, choć to była chciana, planowana ciąża - ale w ciągu 9 miesięcy mogło wydarzyć się coś co sprawiło, że decydują się przerwać ciążę. I mają prawo podejmować te decyzje. Nie chcemy dostępu do aborcji tylko wtedy, gdy płód, który nosimy jest niezdolny do przeżycia albo nasze życie wisi na włosku. Jesteśmy w stanie podejmować decyzje, które innym mogą wydawać się trudne lub moralnie wątpliwe.

Aborcja powinna być dostępna tak szybko, jak to możliwe i tak późno, jak to potrzebne. Sorry not sorry.

Solidarne z Janą Shostak!