Przejdź do treści

Wysłuchanie w sprawie aborcji

Już 16 maja w Sejmie odbędzie się wysłuchanie obywatelskie w sprawie aborcji. Gdyby szansę do zabrania głosu miały osoby, które miały aborcje, a także te które się nią na codzień zajmują, wysłuchanie to było by rewelacyjne. Niestety, głos w sprawie aborcji znowu chcą zabrać przede wszystkim jej przeciwnicy w tym... Kaja Godek.

Jednak mamy na to sposób, ale wymaga on przede wszystkim od Ciebie szybkiego zadziałania.

Poniżesz piszemy jak krok po kroku zgłosić się do wysłuchania obywatelskiego.

Przeciwnicy aborcji chcą zawłaszyć całą debatę

Sejm nie weryfikuje (niestety), czy osoba zgłaszająca się do wysłuchania to kobieta chcąca powiedzieć o swoim doświadczeniu, eksperta czy... radykalny przeciwnik aborcji.

Jedno ze zgłoszeń typu

Oznacza to, że głos dostaną (znowu) przeciwnicy aborcji - tak jakby ich wkładu w antyaborcyjną rzeczywistość Polski było nam wszystkim mało!

Jeśli same nie dołączymy do wysłuchania będziemy miały przed sobą kolejną, antyborcyjną, pseudo-debatę. Antyaborcyjne fundacje i pomniejsze organizacje - w tym niektóre oczywiście pod pieczą Kai Godek - zdążyły już zgłosić chęć udziału. "Kaje Godek" tego świata będą zabierać głos zamiast - i kosztem - osób, które aborcję miały, potrzebowały, bądź potrzebować będą.

I znów znajdziemy się w sytuacji, w której wypowiadać będą się osoby, które o aborcji wiedzą tyle, co wyczytać da się z banera na płodobusie. Osoby, które będą powielać mity, zastraszać i próbować zawstydzać inne kobiety.

Ale nie musi tak być - bo w wysłuchaniu możesz wziąć udział i Ty.

Zgłosić się na wysłuchanie możesz tylko do 6 maja

Wysłuchanie obywatelskie liczyć ma 350 osób i zgłoszenia są otwarte dla wszystkich. To znaczy, że również ty możesz powiedzieć politykom (i Kaji), że aborcja jest ok - albo, jeśli chcesz, możesz opowiedzieć o swoim doświadczeniu i o tym jak ty przerywałaś ciąże.

To właśnie taki głos będzie podczas sejmowego wysłuchania najważniejszy i jest najbardziej potrzebny w debacie o przerywaniu ciąży. Czas, by pokazać aborcję jako nasze realne doświadczenie. Jako coś, co codziennie dotyczy ponad stu Polek, niezależnie od tego, co akurat dzieje się w Sejmie. Coś, co było - i jest - nam potrzebne.

Niestety - by zgłosić się musisz działać szybko - termin zapisów kończy się 6 maja - ale by mieć pewność, że sejm zdąży rozpatrzyć twój wniosek, lepiej się pośpieszyć.

Jak wziąć udział w wysłuchaniu obywatelskim w sprawie aborcji?

Przede wszystkim musisz wyrobić się do 6 maja. Możesz wystąpić jako niezależna osoba, albo reprezentując jakiś podmiot (np. fundację, stowarzyszenie itd). Zgłoszenia można złożyć jedynie listem poleconym (albo fizycznie w kancelarii sejmu).

Przejdziemy z Tobą przez poszczególne etapy krok po kroku:

Krok 1 - pobierz i wydrukuj zgłoszenie

Na stronie Sejmu zamieszczono formularz zgłoszeniowy - nazywa się on: "Formularz zgłoszenia do Marszałka Sejmu chęci udziału w wysłuchaniu publicznym".

Pobierz plik i wydrukuj.

Krok 2 - wypełnij formularz

W formularzu należy podać:

 • Numer druku sejmowego - np. 176 - poniżej piszemy na jakie inne druki możesz się jeszcze powołać
 • "Tytuł projektu ustawy..." - w tym miejscu wpisujesz: "Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny" - dla druku 176
 • Pole "A" - podaj swoje dane osobowe,
 • Pole "B" - jeśli nie reprezentujesz organizacji, możesz pominąć,
 • Pole "C" - jw.
 • Pole "D" - tu wpisz dlaczego uważasz, że twój głos w dyskusji jest potrzebny,
 • Pole "E" - to miejsce na załączniki (które prawdopodobnie cię nie dotyczą),
 • Pole "F" - tu się podpisujesz.
Jakie inne numery druków i tytuły mogę podać?

Jeśli chcesz zabrać głos przeciwko kryminalizacji aborcji, a w szczególności rodzin i bliskich wspierających kobietę w przerywaniu ciąży, to wybierz druk 176 - druk na stronie sejmu

Możesz zgłosić sie do wypowiedzi w ramach paru projektów które związane są z aborcją. Ich numery to: 176, 177, 223, 224.

Ich odpowiednie tytuły to:

 • dla druku 176 - tytuł to "Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny"
 • dla druku 177 - tytuł to "Poselski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży."
 • dla druku 223 - tytuł to "Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży."
 • dla druku 224 - tytuł to "Poselski projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie."

Druki 176 i 177 to projekty przygotowane przez Lewicę - projekt dekryminalizujący pomoc w aborcji oraz projekt legalizujący aborcje. Druk 223 to anty-aborcyjny projekt Hołowni i Trzeciej Drogi. Druk 224 to projekt Platformy Obywatelskiej.

Czy muszę podawać swój adres?

Tak, ale adres zostanie zanonimizowany i nie będzie publicznie dostępny.

Co stanowi "interes w odniesieniu do regulacji"? Co wpisać w polu D?

Pokażemy ci po prostu parę przesłanych uzasadień, byś mogła wyrobić sobie pojęcie o tym "co się tam wpisuje":

Według nas najbardziej budzi nadzieję głos uzasadniony przez jedną z kobiet, które zgłosiły się do wystąpienia:

Według nas:

Napisz dlaczego temat aborcji jest dla ciebie ważny. Czemu dotyczy ciebie. Może przerwałaś ciążę i chcesz o tym powiedzieć? Może chcesz mieć taką możliwość w przyszłości. Może ciąże przerwała twoja bliska osoba i chcesz ją wesprzeć? Może nie zgadzasz się na zastraszanie i antyaborcyjną retorykę? A może po prostu chcesz przyjść i wziąć udział w rozmowie o aborcji. Tu nie ma złych odpowiedzi.

Zgłosili się oczywiście już przeciwnicy aborcji w tym Kaja Godek:

Są zgłoszenia mężczyzn, którym bardzo nie podoba się, że przerywamy nasze ciąże:

Krok 3 - wyślij dokument

Zgłoszenie dostarczyć można na dwa sposoby.

Pocztowo na adres Kancelaria Sejmu, Gabinet Marszałka Sejmu, ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa. W tym przypadku decyduje data stempla pocztowego - póki wyślesz list przed 6 maja, wniosek zostanie rozpatrzony.

Nie zostawiaj tego na ostatią chwilę! oko.press doradza: Jak jednak przestrzegła nas osoba z Kancelarii Sejmu, pisma docierają niekiedy z opóźnieniem i Sejm może nie zdążyć z zarejestrowaniem takiej osoby. A więc im szybciej, tym lepiej.

Drugim sposobem jest dostarczenie formularza osobiście, w Wydziale Pocztowym (Kancelaria Sejmu, Biuro Prawne, al. Na Skarpie 16, 00-488 Warszawa). Nie mylić z ulicą Wiejską.

Co dalej?

Sprawdź czy się dostałaś na liście osób

Na stronie sejmu znajduje się lista osób zgłoszonych do wysłuchania. Tu można sprawdzić, czy wniosek ze zgłoszeniem został rozpatrzony pozytywnie. Można również przejrzeć zaakceptowane wnioski innych uczestników.

Przyjdź na wysłuchanie

Według danych opublikowanych przez Sejm, rozpatrzenie odbędzie się 16 maja 2024 r. (czwartek) o godz. 10:00, w sali kolumnowej, im. Kazimierza Pużaka (bud. C-D) - w gmachu Sejmu RP w Warszawie.

Nie dajmy odebrać swoich głosów Kai Godek i smutnym panom w garniturach. Aborcja to nie światopogląd. Pokażmy wspólnie, że mamy dosyć rozmów nad naszymi głowami. Mamy dosyć kompromisów o naszych ciałach z antyaborcyjnymi działaczami.