Sprawozdanie: Aborcja Bez Granic pomogła 34 tysiącom osób w dostępie do aborcji od wyroku TK
Przez ostatnie 12 miesięcy grupy działające w ramach Aborcji Bez Granic pomogły 34 tysiącom osób z Polski w dostępie do aborcji. 1080 osób mogło przerwać ciążę w zagranicznej klinice w drugim trymestrze. Wsparcie finansowe wyniosło ponad 700 tysięcy złotych.
Oświadczenie w sprawie informacji o zarzutach wobec jednej z nas
Na tydzień po ujawnieniu śmierci Izy, prokuratura przekazała informacje telewizji rządowej – ujawnienie tego typu informacji odbieramy to jako próbę odwrócenia uwagi od tragedii, która spotkała Izę, formę opresji politycznej i próbę zastraszania osób potrzebujących aborcji, osób pomagających w aborcji. Niezły tajming?
Tak, chcemy to potwierdzić – jedna z nas usłyszała zarzuty. Jednak musimy również sprostować parę manipulacji opublikowanych przez TVP.info:
Od 1 października wyjazdy na aborcje do UK tylko z paszportem
Od 1 października 2021 roku podróżowanie do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest możliwe jedynie przy pomocy paszportu. Od tego dnia osoby posiadające obywatelstwo UE, EOG oraz Szwajcarii nie będą mogły już przekroczyć brytyjskiej granicy na podstawie krajowego dowodu osobistego.
Belgia pierwszym krajem fundującym aborcje osobom z Polski
Belgijski rząd zapowiedział wsparcie finansowe dla osób, które muszą wyjechać z Polski, aby uzyskać dostęp do aborcji.
To wspaniały news na dzisiejszy Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji! Jako Aborcja Bez Granic jesteśmy wzruszone i informacją o tym, że belgijski rząd będzie wspierał osoby, które muszą wyjechać z Polski, aby uzyskać dostęp do aborcji.
Badanie o działaniu infolinii aborcyjnych i samopomocy aborcyjnej w domu
Nie taki diabeł straszny... aborcja w domu z pomocą infolinii aborcyjnych
Jak dotąd niewiele badań podejmuje temat doświadczeń osób korzystających ze wsparcia infolinii aborcyjnych. W ramach naszego badania, od kwietnia do sierpnia 2017 roku, przeprowadziłyśmy 30 wywiadów z kobietami, które zrobiły aborcję przy wsparciu infolinii.
Zrób aborcyjny coming out w Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji
Z tej okazji chcemy Wam zaproponować inny niż dotychczas sposób świętowania: aborcyjne coming outy! Nie miałxś aborcji? Nie chcesz mówić o niej publicznie? Prosimy, nie zniechęcaj się i doczytaj do końca! Mamy kilka pomysłów…
Meksyk: koniec z karaniem za aborcję
7 września 2021 Sąd Najwyższy w Meksyku jednogłośnie uznał kary za aborcje za niekonstytucyjne!
"Miałyśmy aborcję!" - 50 lat okładki Sterna
Słynna okładka niemieckiego magazynu Stern obchodzi 50 urodziny. 6 czerwca 1971 roku 374 kobiet (wiele z nich były znane szerszej opinii publicznej) powiedziały – Wir haben abgetrieben – czyli miałyśmy aborcje! To było szczególnie ważne w tamtym czasie, bo aborcja była nielegalna.
Referendum aborcyjne - dostęp do aborcji w Irlandii po 3 latach
Dziś jest rocznica historycznego referendum aborcyjnego w Irlandii. 25 maja 2018 roku Irlandki/Irlandczycy zagłosowali za zniesieniem 8. poprawki z irlandzkiej konstytucji. Był to zapis, który zrównywał życie płodu z życiem osoby w ciąży. To dlatego w Irlandii obowiązywał całkowity zakaz aborcji.
Jeszcze przed referendum, za sprawą wyroku Trybunału w Strasburgu oraz po śmierci Savity Halpanavaar, wprowadzono ustawę, która teoretycznie zezwalała na aborcję w sytuacji zagrożenia dla życia osoby w ciąży. W praktyce nie zmieniło to w zasadzie nic, bo aborcja była nielegalna i niedostępna. Za jej przeprowadzenie groziło nawet 14 lat więzienia. Codziennie średnio 9 kobiet podróżowało do Anglii, żeby przerwać ciążę.
Zespół ds. Praw Reprodukcyjnych - aktywistka mówi o aborcji
Karolina Więckiewicz mówiła o rzeczywistości aborcyjnej na Posiedzeniu Zespołu ds. Praw Reprodukcyjnych o sytuacji kobiet w Polsce po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020 r. w sprawie przepisów ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.