Przejdź do treści

Aktualności

Donald Tusk w tle logo PO oraz flaga Polski.

Donald Tusk: Kompromis aborcyjny był czymś wyjątkowo pozytywnym. - Czy to prawda?

11 maja 2023, na wystąpieniu politycznym w Sulejowie, Donald Tusk, szef Platformy Obywatelskiej wypowiedział następujące słowa:

Kompromis aborcyjny był w sensie politycznym czymś wyjątkowo pozytywnym, bo pozwalał równocześnie na stosowanie aborcji wtedy kiedy ona była z różnych powodów wyborem, zawsze bardzo trudnym, kobiety i równocześnie nie nadużywano aborcji jako środka antykoncepcyjnego, tak jak było za czasów komunizmu [...].

Jeśli mówię o potrzebie podjęcia decyzji która oddaje kobiecie decyzje, to nie mowie ze jestem zwolennikiem aborcji jako takiej. [...] Nie ma czegoś takiego jak przyszła matka, która jest politycznym zwolennikiem aborcji.

[...] Państwo musi zrobić wszystko żeby nie było społecznych powodu dla których kobieta by podjęła taka decyzje. Jeśli mówimy o aborcji to ja mówię o tych sytuacjach gdzie aborcja pozwala uniknąć tragedii: zdrowotnych, śmierci matki, urodzenia dziecka które nie ma szansy na przeżycie albo to zagraża zdrowiu matki.

Sprawdzamy wypowiedź Donalda Tuska

Ania, której pomogła Justyna, opowiada swoją CAŁĄ historię.

W imieniu Ani (a także swoim) dziękujemy Wam za niesamowity odzew i wsparcie. Popularność wywadu dla oko.press, którego udzieliła Ania zaskoczył nawet nas. Bardzo cieszymy się, że wspólnie zmieniamy dyskurs o aborcji w Polsce. Ania zdecydowała się też opowiedzieć swoją historię zagranicznej prasie, której pełna publikacja już niebawem.

Postanowiłyśmy podzielić się z Wami tekstem, na podstawie którego możecie opracować własne artykuły, nie naruszając praw oko.press.

Czy aborcja powinna być za darmo?

Większość osób, które szanują prawo do aborcji, zapewne zgodzi się, że przerywanie ciąży powinno być objęte świadczeniami Narodowego Funduszu Zdrowia. Tak jest również teraz - zabieg aborcji jest świadczeniem zdrowotnym gwarantowanym przez NFZ, tylko... bardzo trudno dostępnym.

Kto zmusza kobiety do aborcji?

Zdaje się, że środowisko przeciwników aborcji znów toczy walkę z własnymi fantazjami. Z jakiegoś powodu wciąż chwytają się argumentacji jakoby wspieranie dostępu do aborcji stanowiło prostą drogę do "sytuacji, w której będzie się zmuszać kobiety do przerywania ciąży". Skąd ten pomysł?

Czy 12. tydzień to już za późno na aborcje?

Wiele osób, które uważają, że aborcja w pierwszych tygodniach ciąży jest w porządku, zatrzymuje się gdy słyszy: "14., 13., 12. tydzień", "drugi, trzeci trymester" czy "7., 6. miesiąc ciąży".

Dlaczego? Czy 12 tydzień drastycznie różni się od 11? Czy decyzja o aborcji pod koniec piątego miesiąca jest kompletnie inną decyzją niż ta podjęta w połowie szóstego? Rozmawiając na te tematy słyszymy czasem odpowiedź: "no ale to już późna ciąża...". Skąd wzięła się ta koncepcja i jak to jest z tymi tygodniami naprawdę?