Przejdź do treści

Czym jest ADT?
cele i historia Aborcyjnego Dream Teamu


Aborcyjny Dream Team jest nieformalną inicjatywą zajmującą się edukacją i destygmatyzacją przerywania ciąży. Jesteśmy ekspertkami w dziedzinie aborcji - zarówno od strony medycznej i zdrowotnej, jak i w zakresie społcznym i prawnym.

Roześmiane aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu.

Cele ADT

  • Naszym celem jest szerzenie rzetelnej wiedzy oraz promowanie pozytywnego przekazu dotyczącego aborcji. Przekazu opartego na prawdziwych doświadczeniach osób, które miały aborcję oraz tych, które je wspierają.
  • Chcemy docierać jak najszerzej – poprzez spotkania, warsztaty i przez internet, publikacje oraz obecność w mediach.
  • Chcemy przełamać fałszywe przekonanie o tym, że o aborcji należy milczeć.
  • Chcemy, aby jak najwięcej osób miało szanse poczuć się bezpieczniej i mniej samotnie otrzymując wsparcie w bezpiecznej aborcji.
  • Chcemy pokazać aborcje jako część naszego życia. Aborcja to nie pogląd polityczny, czy spór o wartości. Aborcja to nasze doświadczenia, nasze historie – nie czekamy na ustawę aborcyjną – działamy już teraz.
  • Możesz nam zaufać

    Regularnie współpracujemy z dziesiątkami organizacji międzynarodowych zajmujących się prawami reprodukcyjnymi, prawami kobiet, oraz org. dot. ochrony zdrowia. Wspierają nas takie podmioty jak FIGO, EBCOG, IPPF, ONZ, Parlament Europejski, Amnesty International czy Front Line Defenders.

    Mamy ich pełne wsparcie i całą tą siłą chcemy podzielić się także z tobą.

    Przeczytaj rekomendacje oraz opinie o Aborcyjnym Dream Teamie

Lata współpracy i doświadczenia

Jako Aborcyjny Dream Team działamy od 2016 roku, a od 2019 w stowarzyszeniu organizacji „Aborcja Bez Granic”.

Niektóre z nas już od paru dekad pomagają w aborcjach i działają na rzecz praw reprodukcyjnych. Chociaż nie brak nam w zespole młodej krwi.

Działaczki ADT

ADT założyły w 2016 roku Natalia Broniarczyk, Kinga Jelińska, Karolina Więckiewicz i Justyna Wydrzyńska. I chociaż w 2022 roku grupę opuściła Karolina Więckiewicz, to jednak od tego czasu nasze grono znacznie się powiększyło.

Kinga Jelińska

Kinga Jelińska

Z wykształcenia jestem kulturoznawczynią. Obecnie pracuję jako dyrektorka międzynarodowej fundacji Women Help Women. Od 2006 wspieram, kocham i szanuję samoobsługę aborcyjną i feministyczny aktywizm. Sama zrobiłam swoje aborcje tabletkami.

Natalia Broniarczyk

Natalia Broniarczyk

Jestem feministką, aktywistką i naukowczynią. Dla wielu osób może to brzmieć dziwnie, ale temat samoobsługi aborcyjnej naprawdę mnie fascynuje – czytam, piszę, badam, staram się codziennie przeciwdziałać stygmatyzacji. Parę lat temu sama przerwałam ciąże i to było ważne wydarzenie w moim życiu.

Justyna Wydrzyńska

Justyna Wydrzyńska

Jestem aktywistką, doulą aborcyjną, feministką (wreszcie nie wstydzącą sie tego) matką dorastajacych nastolatków i aborcjonistką. Współ-założyłam Kobiety w Sieci, organizację która wspiera osoby w wykonaniu aborcji. Sama miałam aborcję, która okazała sie punktem zapalnym do wielu dobrych zmian w moim życiu.

Działają z nami dziesiątki aktywistek feministycznych z całej Polski. Opowiedzą o sobie już niebawem!

Czym się zajmujemy?

Więcej o pracy proaborcyjnych działaczek przeczytasz w aktualnościach.