Przejdź do treści

Tabletki dzień po
wszytsko o antykocepcji awaryjnej po stosunku


Tabletki dzień po - nazywane powszechnie antykoncepcją awaryjną dla kobiet - zabezpieczają przed zajściem w ciążę, jeśli od stosunku minęło nie więcej niż 120 godzin. W Unii Europejskiej leki te wydawane są bez recepty. W Polsce jednak potrzebna będzie wizyta u lekarza lub e-recepta. Podpowiadamy jak je zdobyć.

Para nastolatków przeciąga się na kanapie. Ze nimi przez okno wpadają gorące promienie słoneczne.
Tabletki dzień po

Rodzaje antykoncepcji awaryjnej

Dwoma najpopularniejszymi środkami antykoncepcji dzień po są Ella One oraz Escapelle. Różnią się one nie tylko ceną, ale też okienkiem czasowym, podczas którego są skuteczne.

  • Ella One - działa do 120 godzin od stusuku seksualnego.
  • Escapelle - działa do 72 godzin od stosunku.

Jak widać nazwa "dzień po" działa nie tylko przez pierwszą dobę po stusunku, ale od 3 do 5 dni.

W jaki sposób zdobyć tabletki "dzień po"?

Antykoncepcję awaryjną możesz uzyskać za pomocą e-recepty lub od zaufanego lekarza. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które stać na zakup tabletki oraz mają ukończony 18 rok życia.

E-receptę możesz łatwo zdobyć na popularnych stronach z e-receptami, jednak istnieje tańsze rozwiązanie, takie jak akcja Ella One za złotówkę.

Ella One za złotówkę

Wielu lekarzy nie zgadza się na anty-kobiece regulacje naszego rządu i ułatwiają oni dostep do antykoncepcji awaryjnej. Doktor Jarosław Górnicki na swojej stronie wystawia recepty na EllaOne za symboliczną złotówkę.

Ze względu na krzywdzącą kobiety decyzję Ministra Zdrowia, recepty na antykoncepcję awaryjną EllaOne wydaję za 1 PLN.

Jarosław Górnicki

jaroslawgornicki.pl

Antykoncepcja awaryjna od grup feministycznych

Jeśli nie stać cię za zakup tabletki Ella One lub Escapelle pamietaj o istnieniu oddolnych grup kobiecych, które udostępniają tabletki dzień po bezpłatnie lub za symboliczne kwoty, także osobom niepełnoletnim które mogą mieć trudność z zdobyciem recepty w inny sposób.

Jeśli nie masz jeszcze 18 lat, lub nie stać cię na zakup tabletki"

Mozesz skorzystać z pomocy kolektywu „Dzień Po”. Napiszcie na maila kolektywu Dzień Po - [email protected]

Kolektyw Dzień Po

Kolektyw Dzień Po jest ogólnopolską grupą feministyczną zajmującą się antykoncepcją awaryjną, a także edukacją o metodach antykoncepji. Grupa działa od 2017 roku i od tego czasu nieustannie wspiera kobiety które nie chcą zajść w ciążę.

Działaczki kolektywu Dzień Po piszą o sobie:

Kolektyw Dzień Po założyłyśmy w lipcu 2017 roku, po tym, jak rząd przywrócił obowiązkowe recepty na antykoncepcję awaryjną na bazie octanu uliprystalu.

W Polsce ellaOne była sprzedawana bez recepty między kwietniem 2015 a lipcem 2017. Escapelle i inne leki na bazie lewonorgestrelu w dalszym ciągu sprzedawane były po okazaniu recepty. Ta decyzja wkurzyła nas na tyle, że postanowiłyśmy zorganizować się i samodzielnie przywrócić sobie władzę i decyzyjność dotyczącą tej części naszych wyborów.=

Zakaz sprzedaży antykoncepcji awaryjnej bez recepty ograniczył dostępność tabletki przede wszystkim dla osób nieuprzywilejowanych społecznie i ekonomicznie, dla osób młodych, dla migrantek_ów. Niewiele z nas stać na natychmiastową wizytę u lekarza, który wypisze receptę, a potem na zakup samej tabletki – to razem nawet 300 złotych. Szczególnie, że ten wydatek zazwyczaj jest nagły (działanie antykoncepcji awaryjnej jest, jak wiemy, mocno ograniczone czasowo).

Kolektyw odpowiada więc na realną potrzebę dostępnej antykoncepcji awaryjnej.

Poradnik antykoncepcyjny „Samopomoc i DIY”

Kolorowa ilustracja z zina kolektywu Dzień Po przedstawiająca postać z wieloma ramionami stylizowaną na hinduską boginię Durga. W swoich licznych dłoniach trzyma tabletki dzień po, rezerwatywy, tabletki aborcyjne, flagę LGBTQIAP oraz chorągiewkę z napisem ACAB. Jedna z dłoni pokazuje środkowy palec.

Kolektyw Dzień Po opublikował poradnik w formie zina wyjaśniający zagadnienie antykoncepcji dzień po stosunku pod tytułem Samopomoc i DIY1.

Znajdziecie na nim teksty o:

  1. historycznych metodach regulowania płodności,
  2. zaufaniu do siebie,
  3. przemyśle farmaceutycznym,
  4. aktykoncepcji awaryjnej, jej wadach i zaletach oraz sposobach jej organizacji,
  5. przyjmowaniu tabletek do aborcji farmakologicznej,

Oraz o wielu innych istotnych dla zdrowia reprodukcyjnego tematach.

Pobierz pdf


  1. Publikacja powstała przy wsparciu Het Actiefonds oraz Urgent Action Fund