Przejdź do treści

Prawo aborcyjne


W internecie pod hasłem "aborcja" możesz natknąć się na wiele nieprawdziwych informacji. Najpewniej wyskoczą ci moralizatorskie i stygmatyzujące artykuły, które będą sugerować że przerwanie ciąży zrobi z ciebie kryminalistkę, a za postowanie numeru do Aborcji Bez Granic czeka paragraf. Uspokajamy - to nieprawda. Przerwanie własnej ciąży nie jest w żaden sposób niezgodne z prawem.

W tej zakłądce dowiesz się również wiele istotnych informacji o projektach legalizujących oraz próbujących kryminalizować aborcję.

Skrót informacji

Dla osób chcących wgłębić się w stan prawny aborcji mamy na ten temat rozbudowane analizy, jednak te z was, które potrzebują szybkiej, czytelnej informacji:

Nic ci nie grozi za zrobienie sobie aborcji w Polsce

 • Przerwanie własnej ciąży do 22. tygodnia nie jest w Polsce przestępstwem.

 • W polskim prawie nie ma żadnych zapisów wskazujących na to, że osoba w ciąży miałaby ponieść odpowiedzialność karną za zrobienie sobie aborcji.

 • Nic ci nie grozi za zakup tabletek do aborcji, nie ważne czy od kogoś w Polsce czy zza granicy. Możesz mieć je przy sobie zupełnie legalnie i równie legalnie przerwać nimi ciążę.

 • Kupując środki od z nieoficjalnych źródeł (np. od handlarzy) również nie narażasz się na problemy z prawem - ewentualną odpowiedzialność ponosi tylko osoba bezprawnie sprzedająca leki 1.

Aborcja za granicą również jest legalna

 • Wyjazd po aborcję za granicę także nie jest w żaden sposób karalny - zabieg w klinice innego kraju jest robiony zgodnie z prawem obowiązującym w tym państwie, a naszym władzom nic do tego. Nikt nie będzie cię z niej rozliczał.

 • Kolejnym plusem jest to, że przy aborcji za granicą nie obowiązuje cię polski limit 22 tygodnia ciąży - w wielu krajach aborcję możesz zrobić do 24 tygodnia, a jeśli zagraża twojemu zdrowiu to do samego końca ciąży.

 • W praktyce oznacza to, że niemal zawsze możesz bezpiecznie i legalnie przerwać ciążę.

Tematy w tej zakładce

 • Polskie prawo


  Jeśli potrzebujesz więcej informacji o polskim prawie aborcyjnym, chcesz ze szczegółami dowiedzieć się co jest legalne, a na co lepiej uważać, zajrzyj do zakładki Polskie prawo aborcyjne - wyjaśniamy w niej wszelkie wątpliwości i bez ogródek piszemy co można gdy robi się aborcję, a czego lepiej unikać jeśli obawia się konsekwencji prawnych.

  polskie prawo aborcyjne

 • Antyaborcyjne regulacje


  Z zakładki antyaborcyjne regulacje dowiesz się, jak rozpoznawać rozwiązania prawne, które jedynie udają "progresywną zmianę", a w praktyce doprowadzają do znaczego ograniczenia dostępu do aborcji. To szczególnie ważny tekst dla polityków, mediów czy aktywistek, by świadomie mogły angażować się w debatę o aborcyjnym prawie.

  antyaborcyjne regulacje

 • Problemy z ideą referendum


  Wielu polityków centrum, a nawet tych uznających się za progresywnych w reakcji na bardzo wysokie poparcie dla legalizacji aborcji promuje obecnie ideę aborcyjnego referendum. Piszemy o tym, dlaczego referendum to złe rozwiązanie i jakie wiążą się z nim zagrożenia. Ponadto pokazujemy historyczne przykłady referendów, które mimo "zwycięstwa kobiet" nie doprowadziły do polepszenia sytuacji z dostępem do aborcji.

  referendum ws. aborcji


 1. O ile za kupno tabletek aborcyjnych z niepewnych źródeł nie grozi ci żadna odpowiedzialność karna, to z kupnem tabletek od handlarzy czasem wiążą się inne zagrożenia m.in. to, że możesz zostać wezwana w charakterze świadka na przesłuchanie jeśli taki sprzedawcza "wpadnie". Na tobie nie ciąży jednak żadna odpowiedzialność. Policja będzie próbowała jedynie wyciągnąć od ciebie zeznania obciążające handlarza.