Przejdź do treści

Rekomendacje


Aborcyjny Dream Team nie jest zwykłą organizacją aborcyjną. Działamy w europejskiej sieci sprawdzonych organizacji aborcyjnych Aborcja Bez Granic, a także współpracujemy z międzynarodowymi podmiotami na rzecz praw kobiet.

Czytaj dalej i zobacz co o nas piszą!

Działamy na wielu polach, by skutecznie normalizować aborcję. Jednak to, co jest dla nas najważniejsze, to możliwość zaoferowania ci jak najlepszego wsparcia w przerwaniu niechcianej ciąży.

Logotypy organizacji feministycznych, aborcyjnych i europejskich.

Polacają nas m.in.

Najważniejsze opinie o ADT pochodzą od was

Jesteśmy ogromnie szczęśliwe za szerokie międzynarodowe wsparcie, jednak najważniejsze dla nas są wasze opinie o naszej działalności, bo to wy przerywacie swoje ciążę.

Zachęcamy was do zapoznania się z historiami kobiet, które piszą o tym jak wyglądała ich aborcja. Wiele z nich dzieli się swoimi opiniami o nas i innych organizacjach, które im pomogły i za każde z tych upublicznionych doświadczeń jesteśmy niezwykle wdzięczne!

Organizacje ginekologiczne i położnicze

 • FIGO


  Międzynarodowa Federacja Ginekologii i Położnictwa (FIGO) jest profesjonalną organizacją zrzeszająca ponad 130 stowarzyszeń położniczo-ginekologicznych z całego świata. Jest oficjalnie związana ze Światową Organizacją Zdrowia. Federacja napisała list do Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobry:

  Zwracamy się z wezwaniem o wycofanie wszystkich zarzutów, powstrzymanie się od dalszych represji wobec aktywistek/ów walczących o prawa seksualne i reprodukcyjne oraz całkowite zdekryminalizowanie dostępu do aborcji w Polsce.

 • 🇸🇪 Szwedzkie org. med.


  Poniższe organizacje oficjalnie reprezentują ok. 120 tysięcy położnych, pielęgniarek, lekarzy położników i ginekologów w Szwecji.

  Wysiłki aktywistek ADT wpisują się w rosnący ruch osób w Polsce i na świecie, które okazują solidarność i współczucie, pomagając innym w dostępie do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz przysługujących im praw.

  • the Swedish Association of Health Professionals - Sineva Ribeiro, President Vårdförbundet
  • The Swedish Association of Midwives - Eva Nordlund, President Svenska Barnmorskeförbundet
  • SFOG - Michael Algovik, President SFOG
 • EBCOG


  Europejskie Towarzystwo Onkologii Ginekologicznej (EBCOG) wspiera działania aktywistek ADT, które nie tylko świadczą wsparcie społeczne ale są również dziłaczkami na rzecz praw człowieka.

Organizacje międzynarodowe

 • ONZ


  Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa rząd do zaprzestania działań przeciwko ADT, którego misją jest zapewnianie bezpiecznych aborcji, szczególnie w przypadkach przemocy domowej. ONZ wysłało do Polski 4 specjalnych komisarzy, aby zbadać naruszenia praw człowieka: Melissa Upreti, Tlaleng Mofokeng, Mary Lawlor i Reem Alsalem.

 • Rada Praw Człowieka


  Rada Praw Człowieka potępia działania przeciwko obrończyniom praw człowieka z ADT.

  ADT wspiera ofiary przemocy ze względu na płeć w uzyskaniu dobrowolnego przerwania ciąży za pomocą leków. Jesteśmy oburzeni działaniami prokuratury. Praca działaczek ADT musi być wspierana, a nie kryminalizowana"

 • Parlament Europejski


  Ponad 90 europarlamentarzystów wezwało polskie władze do natychmiastowego wycofania wszystkich zarzutów wobec ADT i zaprzestania ataków na nas, gdyż: "wsparcie w aborcji którego udzielamy, czyni z nas nie przestępczynie, a obrończynie praw człowieka".

Ambasady

 • 🇧🇪 Belgia


  Rząd Belgii już dwukrotnie dofinansował działania Aborcji Bez Granic i działającego w niej ADT (łącznie 30 tys. euro).

  Wspieram działalność Aborcji bez Granic, która zmuszona jest zastąpić rolę państwa polskiego w zabezpieczeniu dostępu do bezpiecznej aborcji.

  Sarah Schlitz - Sekretarz Stanu Belgii ds. Równości Płci

 • 🇫🇷 Francja


  Rząd francuski difinansował nas (kwotą 60 tys. euro) byśmy mogły kompleksowo pomóc uchodźczyniom z terenów (najechanej przez Rosję) Ukrainy.

  Przez darowiznę chcemy okazać wsparcie dla wysiedlonych ukraińskich kobiet i nasze niezachwiane oddanie prawu do aborcji, niezbędnemu dla zdrowia i wolności kobiet.

  Brigitte Bourguignon, Clémentem Beaune oraz Isabelle Rome

 • 🇳🇱 Holadnia


  Nad działaniami ADT czuwa ambasadorka Królestwa Niderlandów.

  Aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu dzielą się ze mną swoją wiedzą o polskiej rzeczywistości anty-aborcyjnej.

  Daphne Bergsma - ambasadroka Królestwa Niderlandów

 • 🇨🇦 Kanada


  O swobodne działanie ADT w polsce troszczy się również ambasada Kandady.

  Ambasady Kanady obserwuje działania polskiej prokuratury i stoi po stronie aktywistek ADT.

  Ambasada Kanada

Organizacje praw człowieka

 • Amnesty International


  Aborcyjny Dream Team to kolektyw aktywistek, który walczy ze stygmatyzacją aborcji w Polsce i oferuje bezstronne porady. [...] podejmują działania zgodne ze standardami międzynarodowymi i oparte o wytyczne WHO - ich praca i zaangażowanie ratują życie i zdrowie. [...] Członkinie ADT i Aborcji bez Granic dostarczają potrzebnych informacji na temat bezpiecznej aborcji i ratującego życie wsparcia.

 • Front Line Defenders


  Aborcjny Dream Team (ADT) to oddolną inicjatywa obrończyń praw człowieka, które zebrały się w październiku 2016 r., aby zapewnić bezpośrednią i natychmiastową pomoc kobietom potrzebującym aborcji.

  FLD uznało, że działania rządu przeciwko ADT to nękanie sądowe (eng.: judicial harassment) i represje polityczne.

Organizacje parlamentu europejskiego

 • FEMM

  Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) jest oficjalną komisją Parlamentu Europejskiego prowadzoną przez Freda Matića, który podkreśla, że prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji jest prawem człowieka.

  Stoimy za wami, jesteśmy z wami i będziemy was wspierać we wszystkim co robicie. Dziękujemy wam za bycie tak dzielnymi wojowniczkami o prawa kobiet i równość. Nie tylko w Polsce i Europie ale i na świecie - mam nadzieję, że zdajecie sobie sprawę, jak duży wpływ ma wasza praca.

  Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia - Samira Rafaela

 • Renew Europe


  Renew Europe to trzecia największa grupa w Europarlamencie Europejskim.

  Dziękujemy wam bardzo, nie tylko za doświadczenie tkórym się dzielicie ale też za waszą waleczność i odwagę, którą pomagacie tak wielu kobietom. Stoimy za wami.

  Renew Europe - Katalin Cseh

Inne organizacje feministyczne

 • IPPF


  Jesteśmy wdzięczne i zaszczycone, że możemy działać wspólnie z takimi bohaterkami jak wy.

  International Planned Parenthood Federation - Caroline Hickson

 • European Women's Lobby


  Chcemy wyrazić wdzięczność i solidarność. Uważnie śledzimy waszą imponującą pracę w obronie prawa do aborcji w Polsce.

  European Women's Lobby - Alexia Fafara

 • Ibis Reproductive Health


  Ekscytującym modelem wsparcia aborcji jest sieć organizacji aborcyjnych wchodząca w skład Aborcji Bez Granic. [...] To osoby działające lokalnie są najbardziej kompetentnym źródłem wiedzy.

  Ibis Reproductive Health - Caitlin Gerdts, the vice-president for research at the U.S.

 • RFSU


  Szwedzkie Towarzystwo na Rzecz Edukacji Seksualnej staje w obronie działań ADT:

  Sytuacja kobiet w Polsce jest trudna. RFSU potępia działania przeciwko obrończyniom praw człowieka i praw reprodukcyjnych.

  Riksförbundet För Sexuell Upplysning - Hans Linde


 • Women’s Link Worldwide to międzynarodowa organizacja non-profit, która wykorzystuje siłę prawa do promowania zmian społecznych, które wspierają prawa kobiet i dziewcząt.

  Polskie aktywistki wspierają kobiety w dostępie do bezpiecznej aborcji, mimo, że Polska ma obecnie jedne z najbardziej restrykcyjnych ram prawnych dotyczących dostępu do aborcji w Europie, co zagraża życiu kobiet i tych, które mogą zajść w ciążę. Obrona osób opowiadających się za dostępem do aborcji w różnych częściach świata jest bardzo ważna.

  Women’s Link Worldwide - Aintzane Márquez

 • Catholics for Choice


  Jako część większości katolików, którzy wiedzą, że dostęp do aborcji to wartość, stoimy dzisiaj w solidarności z aktywisktami ADT. Wierzymy, że osoby wybierające aborcję, robią to z czystym sumieniem. Katechizm naucza nas: We wszystkim co mówisz i czynisz jesteś zobligowana by podążać za tym, w co wierzysz, że jest sprawiedliwe i dobre. Wierzymy, że miłość do bliźnich i pomoc ludziom w potrzebie są filarami człowieczeństwa i nie mogą spotykać się z represjami i prześladowaniami.

  Catholics for Choice - Jamie L. Manson, president Catholics for Choice

 • The Compañera Network


  Koalicja 21 grup feministycznych z 15 krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów

  Jestemy waszymi towarzyskami w aborcjach. Czujemy się waszymi siostrami.

  The Compañera Network - 6 kwietnia 2022

 • Fòs


  Fòs - Międzynarodowy sojusz na rzecz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, praw i sprawiedliwości

  Aktywistki ADT są feministkami broniącymi praw człowieka do zdrowia, którego częścią jest dostęp do informacji. [...] Dostarczanie wysokiej jakości, opartych na dowodach informacji na temat samodzielnej aborcji jest formą ochrony prawa do zdrowia i zapewnienia kluczowego elementu, jakim jest dostępność informacji.

  Fòs Feminista - 7 czerwca 2022

Granty

Oto parę projektów, które zrealizowałyśmy z zewnętrznym wsparciem:

uzupełnić granty i projekty

Het Actiefonds

W 2022 roku Het Actiefonds wsparł nas oraz Centrum Praw Kobiet w napisaniu i wydaniu poradnika dla mediów Dlaczego nie odeszła od niego wcześniej?.

FemFund

W 2019 roku FemFund wsparł nas przy tworzeniu poradnika Potrzebujesz aborcji? Nie jesteś sama!.

Nagrody

W ostatnich latach zarówno ADT jako organizacja, jak i nasze działaczki otrzymały wiele nominacji i nagród za swoją działalność. Oto niektóre z nich:

uzupełnić o 2023

 • Superbohaterki WO - 8 edycja plebiscytu

  To nagrody przyznawane przez redakcję "Wysokich Obcasów" oraz (osobno) przez ich czytelniczki. WO piszą:

  Doceniamy odwagę, empatię, wrażliwość, wiarę w to, że można żyć inaczej. Bo Superbohaterka ma w sobie nieustępliwość, determinację, wyobraźnię. I potrzebę działania.

  W tym roku redakcja ogłosiła 12 nominacji. W gronie nominowanych znalazły się: Magda Szpecht, Agnieszka Smoczyńska, Katarzyna i Karolina Koseckie, Agnieszka Szpila, Basia Starecka, Justyna Wydrzyńska, Patricia Kazadi, Karolina Kuszlewicz, dr Joanna Podgórska, Jolanta Ogar-Hill, Joanna Kos-Krauze oraz Jagna Marczułajtis-Walczak.

  Superbohaterka WO 2022

  Superbohaterka Wysokich Obcasów 2022

  Justyna Wydrzyńska, działaczka Aborcyjnego Dream Teamu, została uhonorowana tytułem Superbohaterki Wysokich Obcasów za pomoc kobietom w aborcji oraz aktywne działanie na rzecz praw kobiet.

  Jej gest jest aktem odwagi i kobiecej solidarności w czasach, kiedy prawa kobiet są deptane. Ucichły już protesty, ale przyszedł czas samopomocy, oddolnego działania, wsparcia.

  Tak o Superbohaterce z ADT mówiła Monika Tutak-Goll, redaktorka naczelna "Wysokich Obcasów".

  Superbohaterka Czytelniczek i Czytelników WO 2022

  Justyna otrzymała również nagrodę publiczności. Przeprowadzone parę dni wczesniej badanie opinii publicznej pokazało, że niemal połowa Polaków i Polek postąpiłaby tak samo jak Justyna, co świadczy o tym, że działania Justyny i ADT przyczyniły się do rozmontowania aborcyjnego tabu, a tamat prawa do aborcji jest coraz odważniej przedstawiany jako bardzo ważny dla społeczeństwa. Jesteśmy niezwykle wdzięczne za te nagrodę - świadczy o na o tym, że Polki mają do ADT zaufanie.

 • 50 śmiałych 2022

  Justyna Wydrzyńska z naszego zespołu została nominowana do 50 śmiałych Wysokich Obcasów - liście 50 kobiet, które w 2022 roku zmieniły Polskę. Magdalena Warchala-Kopeć w uzasadnieniu pisała:

  W kwietniu 2022 r. Justyna po raz pierwszy stanęła przed sądem w charak­terze oskarżonej. I otworzyła wielu osobom oczy, pokazując, jak bardzo prawa kobiet w Polsce są dziś ograniczane, jak mocno kobiety sprowadzane są do roli przedmiotu. Choć radykalni działacze Ordo Iuris robią wszystko, by Justyna została ukarana, ona powtarza: „Nie żałuję. Ta kobieta była w strasznej sytuacji”, i zapowiada, że pomaga i dalej będzie pomagać kobietom, które ­potrzebują aborcji.

  Lista 50 śmiałych 2022

 • Nominacja do plebiscytu Noizz Zmiany 2022

  Sieć Aborcja Bez Granic, której częścią jest ADT została nominowana przez portal noizz.pl do plebiscytu Zmiany Roku 2022 w kategorii równouprawnienie. Kapituła nagrody pisała o nas:

  Pomagają kobietom, którym odebrano prawo wyboru. Udzielają informacji, wsparcia i finansowania osobom w Polsce, które potrzebują aborcji.

  Nominacje do Noizz Zmiany 2022

 • Laureatki Nagrody im. Zbigniewa Hołdy w 2022

  Wyróżnienie, przyznawane od 2012 roku, otrzymują osoby, które działają na rzecz praw człowieka, demokracji i poszanowania rządów prawa. Na stronie stowarzyszenia przeczytamy:

  Praworządność i niezawisłość sędziowska, jak i prawa kobiet jako prawa człowieka to idee, dla których działał patron Stowarzyszenia prof. Zbigniew Hołda. Te idee zapisane są w statucie Stowarzyszenia i w regulaminie Nagrody, który przewiduje przyznawanie Nagrody osobom: działającym „na rzecz poszanowania zasady praworządności, demokracji oraz ochrony praw człowieka”, a także działającym „na rzecz promocji pracy społecznej oraz postaw będących przykładem bezkompromisowości, odwagi obywatelskiej oraz otwartego myślenia o problemach społecznych i sposobach ich rozwiązania”.

  Nagrodę w 2022 otrzymał Aborcyjny Dream Team – jako symbol środowiska działającego na rzecz praw kobiet, realizującego konstytucyjne prawo pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Wręczająca nagrodę Monika Sznajderman mówiła:

  Ponad 30 tysięcy aborcji w samym 2021 roku [...] to wszystko powinno robić państwo, ale nie robi, bo wolało wypowiedziec kobietom wojnę. [...] Ale dość tych statystyk. [...] Ciało kobiety należy tylko wyłącznie do niej. [...] Gdyby nie aktywistki ADT, może mroczna wizja świata faktycznie by wygrała [...] jednak pokazują one, że aborcja może być traktowana po prostu jako część naszego życia.

  Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy

 • Laureatki Ofeminin Influence Awards - aktywistki roku 2022

  Plebiscyt Ofeminin Influence Awards jak pisze ofeminin.pl: wyróżnia influencerki, które wykorzystały swoją popularność, by inspirować, motywować i zmieniać świat. Aborcyjny Dream Team nie tylko otrzymał nominację do plebiscytu ale również pierwszą nagrodę Activist of the Year.

  Aborcja i prawa kobiet to prawdopodobnie dwa z najważniejszych tematów w Polsce ostatnich lat. Aborcyjny Dream Team nie tylko edukuje o nich, ale także wspiera kobiety, które przez restrykcyjne polskie prawo znajdują się w sytuacji braku wyboru. Aktywistki mierzą się nie tylko ze społecznym tabu, ale także z represjami ze strony państwa polskiego.

  Nominacja do Ofeminin Influence Awards 2022

 • 50 śmiałych 2021

  Aborcyjny Dream Team wraz z Federą został nominowany do 50 śmiałych Wysokich Obcasów - liście 50 kobiet które w 2021 roku zminiły Polskę. Dominika Wantuch w uzasadnieniu pisała:

  Gdy PiS, Ordo Iuris i działacze anti-choice odbierają kobietom wolność, one stoją na straży respektowania ich praw, podstawowych praw człowieka – do decydowania o sobie, swoim życiu, swoim ciele. [ADT] od wielu lat wspiera kobiety w dostępie do bezpiecznej, legalnej aborcji. Od ponad roku pracy mają jeszcze więcej. [...]. Telefony od kobiet do Federy i ADT zaczęły dzwonić jeszcze częściej. Aborcja bez Granic i działający w jej strukturach ADT pomogły w ciągu ostatniego roku 34 tys. osób z Polski w dostępie do aborcji. To średnio ponad 93 osoby każdego dnia. [...]pomagają, choć są na celowniku prawicowych fundamentalistycznych organizacji straszących sądami i prokuraturą. Pomagają, choć są atakowane przez działaczy PiS. Walczą, by w polskich szpitalach nie umierały kobiety, którym lekarze odmawiają aborcji. By Polska nie stała się aborcyjnym podziemiem, a kobiety nie musiały się tłumaczyć z każdego stosunku seksualnego. Walczą, by żadna z nas nie była kolejną „Izą z Pszczyny”.

  Lista 50 śmiałych 2022