Przejdź do treści

Jak rozmawiać o aborcji?
komunikacja w rodzinie i innych relacjach


Mówienie o aborcji mogą być łatwiejsze niż myślisz. Niezależnie czy chcesz zająć się edukacją, wsparciem czy potrzebujesz wybrnąć z dyskusji przy rodzinnym obiedzie - mamy porady jak sensownie pogadać o przerywaniu ciąży.

Szkolenie w rozmawianiu o aborcji.

Zdajemy sobie sprawę, że rozmowy o aborcji mogą być niezwykle trudne. Jednak brak możliwości rozmowy o niej - albo trzymanie jej w tajemnicy - również może stanowić ogromne obciążenie. Jak więc swobodnie poruszyć temat aborcji swojej i nie tylko? Już tłumaczymy.

Tematy w tej zakładce

 • Jak rozmwiać o aborcji z rodziną?

  Naszym zdaniem zawsze warto rozmawiać o aborcji, nawet na spotkaniach rodzinnych. Jeżeli temat się pojawi, nie musisz paść ofiarą argumentów konserwatywnego wujka - możesz próbować przeprowadzić merytoryczną dyskusję na swoich zasadach. Rozmowa o aborcji nie musi powodować awantur i debat politycznych, jeśli będziemy trzymać się faktów nie wchodząc w sferę wartości i dywagacje na temat (o, zgrozo) “początku życia”. Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć (bądź jak pokierować) rozmowę z babcią/teściem/kuzynem, to w poniższym tekście znajdziesz parę luźnych wskazówek, które mogą ci to ułatwić.

  Jak rozmawiać o aborcji z rodziną?

 • Rozmowa z rodzicami

  Powiedzenie rodzicom o swojej niechcianej ciąży i zamiarze jej przerwania może być stresującym doświadczeniem. Jednocześnie pamiętaj, że mimo różnicy pokoleń - i często również poglądów - należy ci się wyrozumiałość i wsparcie. W poniższym tekście znajdziesz kilka sposobów na to, jak wziąć przysłowiowego "byka" za rogi i zmierzyć się z taką rozmową. A jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią i chcesz porozmawiać z rodzicami o aborcji, to ten poradnik może okazać się dla ciebie przydatny. 😉

  Jak powiedzieć rodzicom?

 • Rozmowa z partnerem

  Rozmowa na temat niechcianej ciąży z partnerem (tudzież osobą partnerską), równiez może być niekomfortowa. Szczególnie, gdy i tak często słyszymy, że to obie osoby są odpowiedzialne za poczęcie. To prawda, jednak pamiętaj, że decyzja o aborcji jest tylko i wyłącznie twoja. Poinformowanie o niej partnera jest przywilejem - nie obowiązkiem. Pamietaj o tym, że nawet pozostając w związku zachowujesz pełną autonomię cielesną.

  Jak powiedzieć partnerowi?

 • Rozmowa z dziećmi

  Jako, że temat aborcji coraz częściej poruszany jest w mediach i ulicznych dyskusjach, twoje dziecko prędzej czy później może zacząć zadawać pytania. W poniższym tekście podpowiadamy, jak możesz poruszyć kwestię niechcianej ciąży ze swoją pociechą tak, by wszyscy wyszli z niej cali.

  Jak rozmawiać z dzieckiem o aborcji?

 • Przemoc w relacji

  Przerwanie niechcianej ciąży nie zawsze jest jedynym kłopotem na naszej głowie. Jednym z wielu powodów, dla których kobiety nie chcą rodzić dzieci, jest bycie w przemocowej relacji. Niesty wyjście z niej jest bardzo trudne, a przerwanie ciąży, gdy ktoś próbuje sprawować nad nami władzę, bywa dużym wyzwaniem. Jeśli jesteś w tej sytuacji, lub rozpoznajesz się w opisanych przez nas materiałach, to powiemy ci, gdzie możesz zadzwonić, żeby uzyskać wsparcie.

  Te materiały mogą też być przydatne dla ciebie, jeśli wiesz, że jedna z twoich bliskich osób doświadcza przemocy, a chcesz udzielić jej wsparcia.

  Aborcja gdy doświadczasz przemocy

 • Dla mężczyzn

  Nie wszyscy faceci są fatalni, w końcu w aborcjach często wspierają nas nasi chłopacy, partnerzy i mężowie. ❤ Mężczyzno, jeśli zależy ci na twoich bliskich osobach i chcesz być dla nich świetnym wsparciem przy przerywaniu niechcianej ciąży, to mamy parę materiałów, którymi możesz sie zainteresować.

  Jestem fajnym typem