Przejdź do treści

Aborcyjne podsumowanie 2022 roku

Czyli nasz subiektywne podsumowanie najwazniejszych wydarzeń związanych z aborcją w Polsce i na świecie w 2022 roku.

Styczeń

„Debata” z polskimi lekarzami i lekarkami na temat aborcji w drugim trymestrze ciąży oraz stygmatyzacji aborcji w polskim środowisku medycznym i protekcjonalnym traktowaniu pacjentek.

Debata była wywołana tragiczną śmiercią Agnieszki z Częstochowy, która zmarła w szpitalu będąc w ciąży.

Luty

Powstaje grupa Lekarki Pro Abo, by przełamać stygmatyzacje aborcji w polskim środowisku medycznym i promować najnowsze standardy WHO w opiece około aborcyjnej i stawianie w centrum potrzeby osoby w ciąży.

Marzec

Światowa Organizacja Zdrowia publikuje najnowsze rekomendacje dotyczące aborcji, w których podkreśla wagę zniesienia niepotrzebnych barier w dostępie do aborcji, apeluje o łatwiejszy dostęp do tabletek aborcyjnych i kolejny raz wskazuje: aborcja tabletkami nie wymaga asysty personelu medycznego

Kwiecień

Rusza proces jednej z nas. Justyna staje przed sądem za pomoc w aborcji, grożą jej 3 lata więzienia za wysłanie tabletek osobie potrzebującej aborcji. Razem w procesem rusza kampania #JakJustyna, a głosy poparcia płyną z całego świata: od międzynarodowych stowarzyszeń ginekologicznych, po katolików na rzecz wyboru, europosłanki czy klasę
2J z Krasiniaka

Powstaje grupa Prawniczki Pro Abo, by pokazać dosyć konserwatywnemu środowisku prawnemu, że aborcja to jest prawo człowieka!

Maj

Przez USA przechodzą wielotysięczne protesty w związku z zapowiedzią odwrócenia wyroku Roe v. Wadę , który gwarantował prawo aborcyjne.

Oko Press publikuje sondaż, z którego wynika, że 66 proc. Polek i Polaków uznało, że kobieta powinna mieć prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży. Opowiadają się za nim przede wszystkim najmłodsi (80 proc.!), szczególnie kobiety.

Czerwiec

Przez Chorwację przechodzą ogromne protesty w związku ze sprawą Mireli Čavajda, która w 26 tygodniu ciąży, poprosiła o aborcje po zdiagnozowaniu u płodu złośliwego guza mózgu. Prośba została odrzucona przez trzy szpitale w Zagrzebiu.

W Sejmie odbywa się prezentacja projektu „Legalna aborcja bez kompromisów”. Po raz pierwszy na mównicy pokazane są tabletki aborcyjne i pada instrukcja ich zażycia.

Po dłuższej przerwie wraca podkast Coś na A. Drugi sezon jest o słynnych procesach nie zawsze słynnych aborcjonistek

Belgijski rząd po raz drugi wspiera finansowo osoby z Polski w dostępie do aborcji. Sekretarz Stanu ds. Równości Płci Sarah Schlitz ogłosiła, że rząd przekazuje 20 000 euro na Aborcję Bez Granic.

ADT rusza z kampanią – „Jej ciało, jej wybór” i wypuszcza klip z udziałem Huberta Urbańskiego, Gargamela, Jakuba Żulczyka i wielu innych, by pokazać, że są faceci, którzy wspierają nas w decyzji o aborcji.

Lipiec

Druga rozprawa naszej Justyny. Sędzia pyta ją, czy jest w wieku reprodukcyjnym…

Do polskiego rządu piszą przedstawicielki ONZ z żądaniem uniewinnienia Justyny. Rząd odpowiada, że w Polsce życie zaczyna się od poczęcia…

Sierpień

Lin-Manuel Miranda (autor musicalu Hamilton) rozpoczął zbiórkę pieniędzy na rzecz organizacji, które zapewniają wsparcie osobom poszukującym aborcji. Na liście organizacji znajdują się grupy wchodzące w skłąd sieci Aborcja Bez Granic

Wrzesień

Zapowiedź zmiany przepisów aborcyjnych w Hiszpanii. Nowa ustawa umożliwi nieletnim osobom w wieku 16 i 17 lat przerywanie ciąży bez zgody rodziców. Dodatkowo nowe prawo eliminuje obowiązek trzech dni do namysłu pomiędzy pierwszą wizytą lekarską a aborcją.

Z okazji Dnia Bezpiecznej Aborcji w centrum Warszawy robimy publiczny aborcyjny coming out. Mówimy o swoich aborcjach głośno i dumnie, przez mikrofon, by pokazać, że aborcja się dzieje i jest częścią naszego życia.

Nasza Kinga na ginekologicznej konferencji FIAPAC wygłasza przełomowe przemówienie o dostępie do aborcji, o pilnej potrzebie demedykalizacji, dekryminalizacji, odarcia aborcji ze wstydu ale też białego fartucha – zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Trzecia rozprawa naszej Justyny. Pod sądem trwa solidemnstracja i biorą w niej udział działaczki aborcyjne z Polski, Argentyny, USA, Niemiec, Holandii, Anglii. Kolejny raz nie stawiają się świadkowie i sędzia wyznacza następny termin – 11 stycznia.

We Wrocławiu można obejrzeć wystawę „Wczorajsze sny tkają ruiny jutrzejszych świątyń” kuraturową przez Zofię Reznik. Wystawa nawiązuje do komiksu „Opowieści aborcyjne” Beaty Rojek i Soni Sobiech, który bardzo polecamy.

Aborcja Bez Granic publikuje liczby z okazji drugiej rocznicy pseudowyroku TK. Od października 2020 roku 78 tysięcy osób miało dostęp do bezpiecznej aborcji dzięki sieci Aborcja Bez Granic. To 107 osób dziennie. Od wyroku na pomoc zostało przeznaczonych ponad 2 miliony PLN.

Październik

Aborcyjny Dream Team spotkał się z eurodeputowanymi z Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia, która przyjechała interweniując w sprawie antyaborcyjnego prawa w Polsce. W spotkaniu wzięły udział również aktywistki z innych organizacji feministycznych takich jak Centrum Praw Kobiet i Federa.

Listopad

Aż 70 proc. badanych w najnowszym sondażu Ipsos dla OKO.press popiera prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży.

Działaczki z Centrum Praw Kobiet przygotowały poradnik dla mediów, który pomoże dziennikarzom w walce z przemocą wobec kobiet – jednym z jego wątków jest przemoc reprodukcyjna.

Grudzień

W parlamencie na Malcie odbywa się debata i głosowanie nad ustawą zezwalającą na aborcje gdy życie i zdrowie osoby w ciąży jest zagrożone. Ustawa przechodzi do dalszych prac – to przełomowy krok jeśli chodzi o aborcje na Malcie.

Zostajemy nagrodzone przez Stowrzyszenie im prof. Zbigniewa Hołdy, a laudacje wygłasza Monika Sznajderman. Tę nagrodę odczytujemy jako ważny głos solidarności środowiska prawniczego z nami – jakby nie było potencjalnymi przestępczyniami.

I tak jak metody przerywania ciąży ewoluowały na takie, które lepiej służą bo są bezpieczne i nieinwazyjne, tak i prawo musi zmienić się na takie, które nie narusza ludzkiej wolności, godności i sprawiedliwości. Prawo dające, a nie odbierające bezpieczeństwo . Smak niesprawiedliwości Polki poznają najczęściej we własnej łazience patrząc na pozytywny wynik testu ciążowego potwierdzającego niechcianą ciążę. Albo siedząc w samolocie do Holandii czy jadąc tam na zabieg aborcji z powodu wad płodu. Aborcja Bez Granic kupując bilety lotnicze i opłacając zabiegi w zagranicznych klinikach dla osób które tego wsparcia potrzebują w telefonie słyszą bardzo często: to niesprawiedliwe.

mówiła Natalia Broniarczyk

Wsparcia kobiety w decyzji o aborcji nie można rozważać na skali niskiej lub wysokiej szkodliwości społecznej, bo ono zwyczajnie szkodliwe nie jest. Polska ustawa anty-aborcyjna potęguje ryzyka i szkody. Potęguje niesprawiedliwość i ogołaca z poczucia godności. Ale nie od 2020 roku. Tylko od 1993. Ja sama swoją pracę wykonuję od 16 lat i świstek z podpisem pseudotrybunału w życiu moim, ani w życiach dziesiątek tysięcy kobiet które co roku wspieramy jako Aborcja Bez Granic nic nie zmienił.

mówiła Justyna Wydrzyńska